Podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi początkowo mieli złożyć uproszczone sprawozdania do końca marca. Resort finansów tuż przed upływem tego terminu postanowił dać jednak dodatkowe sześć miesięcy na wywiązanie się z tego obowiązku.

Nowe wzory formularzy

W Dzienniku Ustaw poz. 1301 i 1300 zostały ogłoszone dwa rozporządzenia, z których wynika, że aktualne obecnie druki CIT-TP i PIT-TP zostaną zmienione. Zmienia się m.in. zakres informacji o transakcjach w podatkowych grupach kapitałowych i w spółkach nieposiadających osobowości prawnych. Chodzi przede wszystkim o umożliwienie wykazania informacji w podziale na poszczególne spółki tworzące podatkową grupę kapitałową lub odrębnego wykazania informacji dotyczącej spółek niebędących osobą prawną. 

Jak wskazywało MF w uzasadnieniu do projektu rozporządzeń, wprowadzenie nowych formularzy ma służyć prawidłowej realizacji ich podstawowego celu. Resort podkreślał, że ma tu na myśli umożliwienie organom skarbowym pozyskanie od podatników wybranych informacji dla potrzeb analizy ryzyka w zakresie cen transferowych, w szczególności w celu zwiększenia efektywności typowania podatników do kontroli. 

Jesienią więcej kontroli

Zdaniem Radosława Piekarz, doradcy podatkowego, partnera w Kancelarii A&RT, kontrole w zakresie cen transferowych nasilą się jesienią, po złożeniu przez podatników pierwszych formularzy CIT-TP i PIT-TP. Będą one stanowiły podstawę do analizy ryzyka i typowania podmiotów do kontroli. Zdaniem Piekarza te podmioty, które wykażą istotne transakcje finansowe, czy transakcje związane z wartościami niematerialnymi, mogą spodziewać się kontroli w zakresie cen transferowych.

Zobacz również:
Podmioty powiązane na celowniku służb skarbowych >>

Przewodnik po dokumentacji cen transferowych. Nowe zasady od 2018 roku. Przykłady dokumentacji krok po kroku >>