Wydana przez Radę Legislacyjną pozytywna opinia odnosi się do projektu założeń nowelizacji ustawy Prawo bankowe, przygotowanego przez MG na przełomie ubiegłego i bieżącego roku.

Projekt zakładał dwie możliwości rozliczeń z bankami w zakresie kredytów walutowych. Pierwsza, to spłata rat w walucie, w której kredyt był zaciągnięty, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Druga dawała możliwość rozliczania według kursu średniego NBP.

W swojej opinii Rada Legislacyjna wskazała, że przewidziane w projekcie rozwiązania będą skutecznie chronić konsumentów przed „pułapką spreadową”. Rada określiła spready, jako „przejaw narzucania dodatkowych zobowiązań wykraczających poza istotę stosunku kredytowego”.

Według Rady Legislacyjnej rekomendacje KNF dotyczące spłaty kredytów walutowych okazały się nieskuteczne. „Banki w praktyce zablokowały możliwość samodzielnego pozyskiwania waluty na spłatę kredytów przez wprowadzenie wygórowanych, w żaden sposób nieuzasadnionych ekonomicznie opłat” – piszą członkowie Rady. „Praktyka ta stoi w sprzeczności z fundamentalną w istocie funkcją płatniczą pieniądza, to znaczy jego uniwersalną mocą umarzania zobowiązań” - czytamy dalej.

Zdaniem Rady zaproponowane przez MG propozycje uregulowania tej kwestii są zgodne  z art. 20 Konstytucji RP, w którym mowa o wolności działalności gospodarczej oraz współpracy partnerów społecznych. Rozwiązania resortu służą ponadto realizacji zasady wynikającej z art. 76, według którego władze publiczne chronią konsumentów przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi.