Podatnicy, którzy w danym okresie rozliczeniowym nie wykonali czynności podlegających opodatkowaniu, są także zobowiązani do złożenia deklaracji a zatem deklaracje trzeba składać nawet gdy nie było żadnej sprzedaży i zakupów. Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy 25. dzień danego miesiąca przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, termin złożenia miesięcznej deklaracji VAT-7 przesuwa się na kolejny dzień roboczy.

Dla spóźnialskich mandat
Niezłożenie w terminie deklaracji VAT-7 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Należy podkreślić, że za nieterminowe złożenie deklaracji VAT, podatnicy są najczęściej karani grzywną w postaci mandatu karnego, którego wysokość nie przekracza dwukrotności minimalnego wynagrodzenia, które wynosi obecnie 1386 zł (zatem maksymalny mandat może wynieść 2772 zł). Ponadto od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę. Stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosi obecnie 12,5% w skali roku.

Jak kary uniknąć?
Istnieje sposób na uniknięcie mandatu. W tym celu trzeba powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o niezłożeniu deklaracji w terminie i wyjaśnić powód zwłoki(art.16 § 1 KKS). Zawiadomienie jest jednak bezskuteczne, gdy organ podatkowy wysłał już podatnikowi wezwanie do złożenia zeznania. Najczęściej następuje to po upływie około dwóch tygodni.

Jerzy Toczyński
Analityk TAX CARE