Pytanie

W której pozycji bilansu ująć prawo do domeny wniesione aportem?
Czy domenę tę amortyzować?
Czy może nie umarzać?

Odpowiedź

Jeżeli wspólnicy postanowili, a sąd rejestrowy tego nie zakwestionował i domena internetowa o określonej w umowie wartości została wniesiona do spółki jako wkład niepieniężny, to należałoby tę wartość wykazać w pozycji A.I.3 aktywów bilansu - Inne wartości niematerialne i prawne.
Z punktu widzenia zasad rachunkowości nabytą w aporcie domenę można amortyzować na zasadach przewidzianych w ustawie o rachunkowości.

Uzasadnienie

Ustawa z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm.) - dalej k.s.h., poza art. 14 § 1, wykluczającym możliwość potraktowania jako wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej prawa niezbywalnego oraz świadczenia pracy lub usług, nie określa w zasadzie co może zostać wniesione jako wkład niepieniężny na pokrycie akcji lub udziałów. Jednakże zarówno w doktrynie jak i w orzecznictwie sądów wypracowane zostały zasady "oceny" zdolności aportowej praw, ruchomości i nieruchomości, które mogą zostać wniesione do spółki kapitałowej.

Pomijając pewne rozbieżności w poglądach, można stwierdzić, że z zastrzeżeniem wymienionego wyżej przepisu k.s.h., zdolność aportową mają aktywa, które:
1) mogą być przeniesione lub ustanowione na rzecz spółki,
2) mają wymierną wartość bilansową, zgodnie z przepisami ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.) - dalej u.o.r.,
3) mogą być przedmiotem egzekucji,
4) posiadają zdolność likwidacyjną i upadłościową,
5) są przydatne dla spółki, do której zostały wniesione.

Wkładami niepieniężnymi mogą być zatem nie tylko prawa do rzeczy ruchomych lub nieruchomości, ale także przedsiębiorstwo oraz prawa na dobrach niematerialnych, m.in. majątkowe prawa autorskie, prawa ochronne na znaki towarowe, prawa z rejestracji wzorów przemysłowych, a także uprawnienia do korzystania z takich dóbr – licencje, jak również wierzytelności pieniężne, jak i niepieniężne.

Nie wchodząc w szczegóły należy stwierdzić, że domena internetowa to unikalny i niepowtarzalny adres każdego serwisu internetowego. Posiadanie własnej domeny wiąże się z zawarciem umowy rejestracyjnej oraz wnoszeniem opłat za kolejne lata korzystania z niej.

Jeżeli wspólnicy postanowili, a sąd rejestrowy tego nie zakwestionował i w skutek tego domena internetowa o określonej w umowie wartości została wniesiona do spółki jako wkład niepieniężny, to należałoby tę wartość wykazać w pozycji A.I.3 aktywów bilansu - Inne wartości niematerialne i prawne.

Artykuł 3 ust. 1 pkt 14 u.o.r. definiuje wartości niematerialne i prawne jako nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki, a w szczególności:
a) autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje,
b) prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych,
c) know-how.

Użycie przez ustawodawcę określenia "w szczególności" oznacza, że do wartości niematerialnych i prawnych z rachunkowego punktu widzenia zaliczone mogą być również inne niż wymienione przykładowo aktywa.

Jeżeli chodzi o kwestię amortyzowania tej dość wątpliwej wartości niematerialnej i prawnej, to z punktu widzenia zasad rachunkowości nabytą w aporcie domenę można amortyzować na zasadach przewidzianych w tej ustawie, natomiast z punktu widzenia przepisów o podatku dochodowym – nie jest to możliwe.

W interpretacji indywidualnej z 14 maja 2012 r., IPPB3/423-112/12-2/PK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził m.in., że "nie można uznać, iż domeny powinny podlegać amortyzacji dla celów podatkowych. W art. 16b ust. 1 i 2 ustawy o PDOP ustawodawca wymienił bowiem wartości niematerialne i prawne, które podlegają amortyzacji podatkowej. Natomiast w art. 16c ustawy o PDOP wskazał wartości niematerialne i prawne, które nie podlegają amortyzacji dla celów podatkowych. Prawa do domen internetowych nie zostały wymienione w powołanych przepisach. W konsekwencji przyjmuje się, iż, co do zasady, wydatki poniesione na nabycie domen mogą być kosztem uzyskania przychodów rozliczanym w oparciu o zasady ogólne. Stanowisko takle nie budzi żadnych kontrowersji i jest powszechnie akceptowane w praktyce podatkowej".

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego