1 kwietnia 2014 r. prawodawca podatkowy wprowadził do obrotu prawnego definicję pojazdu samochodowego. Od tego momentu za pojazd samochodowy należy uznawać każdy pojazd silnikowy (czyli wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego), którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, inny niż ciągnik rolniczy, a którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.
Oprócz tego zmieniły się także zasady odliczania podatku naliczonego zawartego w cenie nabycia pojazdów samochodowych.

Zobacz: Zmiany w zasadach odliczania VAT od samochodów firmowych >>

W wyniku nowelizacji powstały dwie grupy pojazdów samochodowych. Do pierwszej grupy należą pojazdy, które uprawniają do odliczenia 100 proc. podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej nabycie. Do drugiej grupy należą pojazdy samochodowe, które uprawniają do odliczenia jedynie 50 proc. podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie. Kwalifikacja do jednej z tych grup odbywa się na podstawie cech konstrukcyjnych pojazdów oraz sposobu ich wykorzystania.

Pojazdy samochodowe należące do pierwszej grupy można podzielić na dwie podgrupy. Do pierwszej podgrupy należą te pojazdy samochodowe, których konstrukcja wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że takie użycie jest nieistotne. Do drugiej podgrupy należą samochody, które ze względu na sposób wykorzystania przez podatnika nie mogą być wykorzystywane do celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością. W tym przypadku sposób wykorzystania powinien być potwierdzony w ustalonych przez podatnika zasadach użytkowania samochodu oraz ewidencją przebiegu pojazdu. Fakt wykorzystywania samochodu tylko do celów związanych z prowadzoną działalnością należy zgłosić do organu podatkowego na formularzu VAT-26.
Do drugiej grupy zalicza się samochody, które nie zostały zaliczone do pierwszej grupy.

Zasady związane z podziałem oraz sposób rozliczenia podatku naliczonego najlepiej zaprezentować za pomocą schematu.

Wpływ zmienionych regulacji na księgi rachunkowe prezentuje Maciej Soprych w poradniku "Nabycie i wykorzystanie samochodu a ewidencja księgowa podatku od towarów i usług" opublikowanym w Vademecum Głównego Księgowego.

  Zobacz też książkę "Samochody a VAT i podatki dochodowe" dostępną w ksiegarni internetowej Profinfo >>