25 marca br. Ministerstwo Finansw przekazało do konsultacji społecznych wniosek Komisji Europejskiej dot. Dyrektywy Rady w sprawie wsplnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osb prawnych, sygn. COM(2011) 121. Ostateczny termin na zajęcie stanowiska przez przedsiębiorcw to 31 marca 2011 r.
Przypomnamy, że początki prac nad tym aktem sięgają listopada 2004 r. Wtedy utworzona została grupa robocza ds. wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych składająca się z ekspertów z krajowych administracji podatkowych wszystkich państw członkowskich. System wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych CCCTB ma być dostępny dla wszystkich przedsiębiorstw, które są rezydentami w UE, oraz położonych w UE oddziałów przedsiębiorstw z państw trzecich. Wspólne ramy podatkowe przewidują m.in. zasady obliczania indywidualnego wyniku podatkowego każdego przedsiębiorstwa i konsolidacji tych wyników w przypadku istnienia innych członków grupy oraz podziału skonsolidowanej podstawy opodatkowania między wszystkie uprawnione państwa członkowskie.
Stanowisko rządu polskiego w tak istotnej sprawie, powinno być zgodne z polskim interesem, a w szczególności z interesem polskich przedsiębiorców, bo to do nich adresowana jest projektowana dyrektywa.
Tymczasem projekt wniosku Komisji Europejskiej dot. Dyrektywy Rady w sprawie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych został przekazany do konsultacji społecznych w ostatniej chwili. Polscy przedsiębiorcy dostali na zajęcie stanowiska w tak istotnej dla nich sprawie 6 dni. Odejmując czas potrzebny na sporządzenie i przedstawienie stanowiska Ministerstwu Finansów, nawet mniej.
Przeprowadzenie poważnych konsultacji we wskazanym wyżej terminie w sprawie dyrektywy, nad którą prace trwały od 2004 r. nie jest w rzeczywistości możliwe i czyni te konsultacje iluzorycznymi. Nie ma żadnych szans na merytoryczną ocenę prezentowanego aktu prawnego. Nie zgadzamy się na takie traktowanie polskich przedsiębiorców.