W sumie pracownicy z branży Księgowość i audyt znajdą na portalu ok. 460 ofert pracy ― to niemal dwa razy więcej, niż przed dwoma laty, kiedy to pod koniec stycznia liczba ogłoszeń sięgała około 240.

Z czego wynika tak wyraźny wzrost w zapotrzebowaniu na księgowych, skoro najnowsze statystyki dostarczane przez ZUS alarmują, że w ubiegłym roku powstało ponad połowę mniej nowych przedsiębiorstw, niż w latach poprzednich?

― Rozpoczynający się właśnie okres rozliczeniowy z pewnością sprzyja tak wyraźnemu zwiększaniu się w ostatnich tygodniach ofert pracy dla księgowych. Nie jest to główna przyczyna tendencji wzrostowej ― mówi Beata Szilf-Nitka, dyrektor zarządzający internetowej giełdy pracy infoPraca.pl. ― Oferty pracy tymczasowej lub dla asystentów księgowych są w mniejszości. Większość pracodawców poszukuje księgowych na stałe. Z pewnością nie bez wpływu na sytuację pozostaje nadal dynamiczny rozwój branż IT czy HR ― wiele ogłoszeń o pracę dla księgowych pochodzi właśnie od największych przedsiębiorstw z tych sektorów, w tym także zagranicznych, otwierających swoje oddziały w Polsce. Stąd coraz ważniejszym czynnikiem przy zatrudnieniu w tej profesji staje się znajomość języków obcych.

Najwięcej jest obecnie ofert dla głównych księgowych, samodzielnych księgowych, specjalistów ds. kadr i płac. Na tych stanowiskach wymagane jest doświadczenie minimum roczne, a najczęściej wahające się od 3 do 5 lat, w pojedynczych ofertach dochodzące nawet do 10 lat. Absolwenci kierunków ekonomicznych i finansowych bez doświadczenia mogą liczyć jedynie na staże i praktyki, czasem na posady młodszego księgowego lub asystenta księgowego. Tego typu ogłoszenia stanowią ok. 10% ofert opublikowanych w infoPraca.pl. I choć rosnąca liczba firm, zwłaszcza tych najmniejszych, jednoosobowych, decyduje się na korzystanie ze specjalnych programów do samodzielnego prowadzenia księgowości, tzw. e-księgowości, nie odbija się to negatywnie na liczbie ofert dla doświadczonych pracowników tego sektora rynku pracy.

― Gdyby każdy był w stanie poprowadzić księgowość tylko przy pomocy programów informatycznych, nikt nie potrzebowałby księgowych, a urzędy skarbowe nie miałyby kogo sprawdzać, bo i po co, skoro jest tak idealnie? ― mówi Stefan Czerwiński, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, biegły rewident. — Dobry księgowy przez kilka lat zdobywa wiedzę, następnie praktykę i... przez całe życie się uczy. Zbytnia pewność siebie bywa zgubna, a konsekwencje błędnego wyboru są bardzo kosztowne. Bardziej niż zatrudnienie dobrego fachowca, który na bieżąco śledzi zmiany i interpretacje przepisów, potrafi analizować, wyciągać wnioski, a także sugerować kierunki działań. Księgowy to zawód zaufania publicznego, który jedynie z pozoru wydaje się być łatwy. O odpowiedzialności księgowego za błędy sprzed lat mówi m.in. wyrok, jaki zapadł niedawno w Sądzie Najwyższym, do którego trafiła skarga kasacyjna jednej ze spółek. Sędziowie SN orzekli, że roszczenia wobec księgowego nie uległy przedawnieniu (sygnatura akt: II PK 38/11), choć sprawa dotyczyła błędu sprzed więcej niż pięciu lat od kontroli skarbowej.

Udokumentowana praktyka to nie jedyne spośród wymagań, które przed kandydatami stawiają pracodawcy poszukujący księgowych. Niezwykle istotna coraz częściej jest znajomość języków obcych. Biegła znajomość angielskiego to jeden z podstawowych warunków, które musi dziś spełniać księgowy, zwłaszcza ten poszukujący pracy w dużej korporacji. Jednak pracodawcy poszukują osób znających też inne języki ― niemiecki, francuski czy hiszpański. Co ciekawe rośnie też liczba ofert dla księgowych posługujących się językami Europy Północnej: norweskim, fińskim czy szwedzkim. Od księgowych coraz częściej wymaga się nie tylko dobrej obsługi komputera i pakietu Office, ale również obsługi specjalistycznych systemów finansowo-księgowych, takich jak Symfonia czy SAP. Te wysokie wymagania zdają się jednak nie zrażać młodych ludzi, którzy chętnie decydują się na zdobywanie wykształcenia w branży księgowej.

― Pracowników wykształconych w zawodach związanych z rachunkowością rzeczywiście przybywa ― potwierdza Stefan Czerwiński. — Zarówno tych doskonalących swoją wiedzę i podnoszących kwalifikacje, jak i zmieniających branżę. Zaobserwowaliśmy duży odsetek absolwentów kierunków zupełnie niezwiązanych z księgowością, którzy po ukończeniu studiów są zainteresowani zdobyciem wykształcenia z rachunkowości, mając nadzieję na znalezienie pracy.

Na chwilę obecną w bazie giełdy pracy infoPraca.pl najwięcej ofert zatrudnienia dla pracowników księgowości pochodzi z województw mazowieckiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i łódzkiego. Centrami, w których poszukuje się największej ilości księgowych, są duże miasta: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań czy Katowice. Czy jednak liczby przekładają się na realnie wzrastające zapotrzebowanie rynku pracy na księgowych? Specjaliści nie są o tym przekonani.

― O tej porze roku przeważnie jest więcej ofert pracy dla księgowych, ale to ze względu na okres rozliczeń i bilansów ― podsumowuje Stefan Czerwiński. — W niektórych regionach może się wydawać, że rzeczywiście przybyło miejsc pracy w tej branży, ale to złudne wrażenie, które stwarzają powstające centra księgowe poszukujące pracowników, ale jednocześnie odbierające pracę księgowym zatrudnionym w firmach, które decydują się na outsourcing usług księgowych.

źródło: InfoPraca.pl