Pytanie

Proszę o informację dotyczącą odliczenia VAT od kosztów eksploatacji i paliw w działalności gospodarczej osoby fizycznej, jeżeli od kwietnia 2014 r. przyjmuję się założenie, iż dla samochodu będzie przysługiwać odliczenie 50 na 50 proc. VAT.
Do kiedy muszę złożyć oświadczenie, iż samochód będzie wykorzystywany np. w 70 proc.?
Czy musi to być 50 na 50 lub 100 proc.?

Odpowiedź

Dla celów podatku od towarów i usług podatnik nie ma możliwości określenia innej proporcji odliczania podatku; niezależnie od stopnia wykorzystania samochodu w działalności, podatkiem naliczonym jest 50 proc. podatku z faktury.

Zobacz: Zmiany w zasadach odliczania VAT od samochodów firmowych >>

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisami, jakie będą obowiązywać od 1 kwietnia 2014 r. w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego stanowi 50 proc. kwoty podatku:
1) wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika;
2) należnego z tytułu importu usług, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, bądź wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
3) wynikającej z otrzymanego dokumentu celnego, deklaracji importowej.

Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zalicza się m.in. wydatki dotyczące nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Zobacz: Zmieniły się zasady odliczania VAT od paliwa do samochodów firmowych >>

Tak więc w przypadku samochodów osobowych zasadą jest, że kwotą podatku naliczonego jest tylko 50 proc. kwoty podatku z faktury.

Natomiast jeśli podatnik zadeklaruje, że dany samochód służy mu tylko do działalności, co będzie znajdować potwierdzenie w:
- fakcie przeznaczenia tych samochodów do odsprzedaży, bądź wynajmu;
- zgłoszeniu takiego pojazdu do urzędu skarbowego (poprzez druk VAT-26) i prowadzeniu ewidencji przebiegu pojazdu;
- określonych cechach konstrukcyjnych pojazdu,
to wówczas podatkiem naliczonym jest 100 proc. podatku z faktury.

Zobacz: Fiskus ukarze za brak informacji VAT-26 >>

Co grozi przedsiębiorcy za niezłożenie informacji VAT-26 >>

Okoliczność, że dany samochód będzie używany nie tylko do działalności nie wymaga żadnego zgłoszenia do urzędu skarbowego. Wówczas podatkiem naliczonym jest 50 proc. podatku z faktury.

Dla celów podatku od towarów i usług podatnik nie ma możliwości określenia innej proporcji odliczania podatku; niezależnie od stopnia wykorzystania samochodu w działalności, podatkiem naliczonym jest 50 proc. podatku z faktury.

Zobacz także: Korekta VAT przy sprzedaży lub zmianie przeznaczenia samochodu firmowego >>

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego