Pytanie

Jak rozliczyć (zaksięgować) umowę leasingu operacyjnego uznany za finansowy, gdy doszło do całkowitej szkody przedmiotu leasingu?
Część niezamortyzowana samochodu wynosi 84.208,37, częśc zobowiązania z tyt. przedmiotu leasingu 87.679,91, kwota przyznana przez firmę leasingową dla korzystającego w ramach rozliczenia umowy wyniosła 13.584,10 (otrzymane odszkodowanie przez leasingodawcę 89161,00 - kwota rozliczająca umowę 75576,90).
Co w takim przypadku będzie kosztem podatkowym i przychodem podatkowym?

Odpowiedź

Kwota nadwyżki odszkodowania nad kwotę należną leasingodawcy od leasingobiorcy stanowi przychód podatkowy leasingobiorcy. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania kwoty rozliczenia przez leasingobiorcę.

Uzasadnienie

Na wstępie zakładam, że przedmiotem zapytania jest umowa leasingu, rozpoznawanego jako leasing finansowy na gruncie prawa bilansowego oraz jako leasing operacyjny na gruncie ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.)- dalej: u.p.d.o.p. W konsekwencji, jak rozumiem przedmiot leasingu jest amortyzowany podatkowo przez leasingodawcę oraz bilansowo przez leasingobiorcę.

Jeżeli przedmiot leasingu został utracony z powodu okoliczności, za które leasingodawca nie ponosi odpowiedzialności, umowa leasingu wygasa (art. 7095 § 1 Kodeksu cywilnego; tekst jedn.: Dz. U. z 2014 poz. 121) – dalej: k.c. Wówczas leasingodawca może zażądać od leasingobiorcy natychmiastowego zapłacenia niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści jakie uzyskał leasingodawca, np. odszkodowanie (art. 7095 § 3 k.c.). Jak rozumiem, w omawianej sprawie kwota otrzymanego przez leasingodawcę odszkodowania (89.161 zł) przewyższa kwotę pozostających, należnych rat leasingowych 75.576,90 zł), skutkując zwrotem nadwyżki na rzecz leasingobiorcy (13.584,10 zł). Jest to sytuacja nietypowa, gdyż w większości przypadków w praktyce odszkodowanie przy szkodzie całkowitej na przedmiocie leasingu nie pokrywa kwoty należności leasingodawcy (tzn. leasingobiorca zobowiązany jest do płatności na rzecz leasingodawcy). Interpretacje organów podatkowych wydawane dla stanów faktycznych, w których leasingobiorca dokonuje płatności na rzecz leasingodawcy potwierdzają możliwość zaliczenia tej opłaty do kosztów uzyskania przychodu leasingobiorcy (np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 2 kwietnia 2008 r., IP-PB3-423-87/07-2/JB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 22 listopada 2007 r., ITPB1/423-65/07/PS).

  Zobacz książkę "Samochody a VAT i podatki dochodowe" dostępną w ksiegarni internetowej Profinfo >>

W omawianym przypadku, w którym to leasingobiorcy należy się nadwyżka otrzymanego odszkodowania nad płatnościami na rzecz leasingobiorcy, otrzymana kwota stanowić będzie przychód leasingobiorcy. Przychód należy rozpoznać w momencie otrzymania od leasingodawcy (art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3e u.p.d.o.p.).

Pytanie poz programu Vademecum Głównego Księgowego