- Zgodnie z art. 14f § 1 o.p. wniosek podlega opłacie w wysokości 40zł, którą należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia jego złożenia. Jeżeli w jednym wniosku wystąpią odrębne stany faktyczne lub zdarzenia przyszłe, opłata jest należna od każdego przedstawionego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca powinien więc przemnożyć kwotę opłaty przez ilość stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych, których dotyczy wniosek - mówi Barbara Rusinowska
doradca podatkowy  z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy s.k.

Według Rusinowskiej, taki sposób kalkulacji opłaty wynika także z formularza ORD-IN (poz. 48). Niestety, czasami zdarza się w praktyce, że organy w inny sposób interpretują przedstawione regulacje i żądają od wnioskodawcy wpłacenia kwoty 40zł za każde pytanie, jeżeli pytania zadane są z zakresu różnych ustaw podatkowych. Każde takie pytanie jest traktowane przez organ jak odrębny stan faktyczny/zdarzenie przyszłe. Jest to praktyka niezgodna z literalnym brzmieniem przepisów art. 14f o.p.. Pozostaje ona także w sprzeczności z samą konstrukcją formularza wniosku, z którego wynika, że kwota opłaty jest niezależna od ilości zadanych pytań.

- Wnioskodawca, który nie zgadza się z otrzymaną interpretacją indywidualną może wnieść skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego po uprzednim wezwaniu organu podatkowego do usunięcia naruszenia prawa. Od takiego pisma, skarżący nie musi wnosić żadnych opłat. Wpis jest należny natomiast od skargi złożonej do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Wysokość wpisu jest stała i wynosi 200 zł, co zostało potwierdzone przez Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z dnia 27.02.2008r., sygn. I FSK 1738/06 - tłumaczy Barbara Rusinowska.  Według niej sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Wpis od skargi kasacyjnej wynosi połowę wpisu od skargi, nie mniej niż 100zł. Jeżeli więc skarżący jest zdecydowany wnieść skargę do NSA, powinien uiścić wpis stały w wysokości 100zł.