Nowe oprogramowanie, zwane "Aplikacja Podatnika KSeF"jest dostępne na portalu podatkowym MF. Umożliwia ona przede wszystkim korzystanie z KSeF podatnikom i podmiotom upoważnionym przez tych podatników, wystawianie i odbieranie faktur w nowym systemie, a także zarządzanie uprawnieniami i tokenami.

Czytaj w LEX: Krajowy System e-Faktur – kontekst prawny, wyzwania techniczne i konsekwencje praktyczne dla przedsiębiorców >>>

Czytaj w LEX: Dane na fakturze na przykładach >>>

Faktury na próbę

Aplikacja ta umożliwia podgląd e-Faktury poprzez anonimowy dostęp do niej po wskazaniu jej indywidualnych cech. Za pomocą aplikacji można też zweryfikować status wysyłki i możliwość pobrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).

To już kolejna wersja testowego oprogramowania dla celów KSeF. W obecnym kształcie została wzbogacona m.in. o mechanizm ostrzegania przed możliwym wystawieniem e-Faktury z tym samym numerem faktury lub jej duplikatu. Dla przedsiębiorców prowadzących interesy z wieloma partnerami interesująca może być możliwość pobierania tzw. paczki faktur z poziomu listy faktur. Zawarto tam też kilka nowych narzędzi do wyszukiwania faktur i ich poszczególnych elementów.

Ministerstwo Finansów przestrzega, by dla celów testowych używać zanonimizowanych danych. Gdy system KSeF już stanie się obowiązkowy (a ma się to stać z początkiem 2024 roku) trzeba będzie już podawać dane prawdziwe.

Sprawdź w LEX: Obniżenie podstawy opodatkowania i podatku należnego poprzez wystawianie faktur korygujących na przykładach >>>

Wielka rewolucja w raportowaniu

Krajowy System e-Faktur będzie znaczącą zmianą w systemie faktur wystawianych w ramach działalności gospodarczej, a także prawdziwą rewolucją w przekazywaniu istotnych informacji do administracji skarbowej. Wprawdzie już dziś istnieją elektroniczne faktury, ale te w KSeF (zwane ustrukturyzowanymi) będą zawierały o wiele więcej danych o transakcjach. Każda wystawiona faktura  najpierw trafi do systemu informatycznego Krajowej Administracji Skarbowej, a dopiero potem do odbiorcy.

System sprawdzi poprawność wystawianych faktur, będzie również monitorował datę i godzinę ich wystawienia. Gdyby wystąpiły błędy - poinformuje podatnika o odrzuceniu faktury w systemie. Jako że informacje o transakcjach dokumentowanych fakturami będą na bieżąco trafiały do KAS, będzie ona mogła na bieżąco przeprowadzać czynności sprawdzające. Według Ministerstwa Finansów, ma to zaoszczędzić czasu i zaangażowania zarówno przedsiębiorcom, jak i urzędnikom skarbowym.

KSeF ma wpłynąć na zmniejszenie wysiłku przedsiębiorców wkładanego w dokumentację transakcji. Dzięki nowemu systemowi ma ona być przejrzysta zarówno dla kontrahentów, jak i urzędników. Docelowo KSeF, jako system zbierający więcej informacji o podatnikach, niż dzisiejsze pliki JPK_VAT, ma zastąpić te ostatnie. W ten sposób zostanie wprowadzony zupełnie nowy system raportowania o zdarzeniach mających wpływ na opodatkowanie VAT.

 

 

System KSeF już jest udostępniony dla podatników, którzy dobrowolnie chcą z niego korzystać. W odpowiedzi na pojawiające się pytania podatników o bezpieczeństwo danych zgłaszanych do tego systemu MF zapewnia,  że zarówno dane w ramach KSeF jak i komunikacja są szyfrowane. "Autoryzacja w systemie jest zabezpieczona na najwyższych dostępnych poziomach. W celu uwierzytelnienia zakłada się bowiem bezpieczeństwo systemu certyfikatów kwalifikowanych, podpisu zaufanego oraz dodatkowych mechanizmów kryptografii opartej o klucze symetryczne i asymetryczne. Dotychczas nie odnotowano żadnych przypadków wycieku danych" - zapewniał resort w komunikacie sprzed kilku tygodni.
 

Sprawdź również książkę: Faktura VAT 2022 >>