W grudniu 2012 r. EFRAG opublikowała dokument dyskusyjny dotyczący ujmowania i wyceny praw do emisji oraz zobowiązań powstających z tytułu systemu ETS (system handlu uprawnieniami do emisji) – wcześniej propozycja dyskusji nad sposobem sprawozdawczego ujęcia uprawnień do emisji została na gruncie europejskim zaproponowana przez Autorite des Normes Comptables (ANC – organizacja stanowiąca standardy rachunkowości we Francji).

Raport opublikowany przez EFRAG w dniu 11 listopada uwzględnia uwagi, jakie otrzymano od 11 respondentów (z których 5 stanowiły organizacje stanowiące standardy rachunkowości z Austrii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec oraz Włoch).

Respondenci wyrazili opinię, że potrzebne jest opracowanie szczegółowych rozwiązań dotyczących zasad rachunkowości, jakie powinny być stosowane do praw do emisji (oraz obrotu nimi), bądź też należy usankcjonować rozwiązania stosowane aktualnie w praktyce.

Respondenci zgodzili się również z propozycją EFRAG (wskazaną w dokumencie konsultacyjnym), że sposób ujęcia prac do emisji powinien uwzględniać sposób, w jaki prawa te zostaną wykorzystane (w drodze sprzedaży/obrotu czy umorzenia w celu wypełnienia obowiązku rozliczenia się z emisji).

W przypadku praw do emisji posiadanych w celu sprzedaży popieranym rozwiązaniem jest ich wycena w wartości godziwej przez wynik finansowy. EFRAG nie uzyskała natomiast jednolitych odpowiedzi w odniesieniu do sposobu ujęcia praw utrzymywanych w celu wywiązania się z obowiązków wynikających z emisji zanieczyszczeń. Respondenci mieli różne zdania na temat sposobu początkowego ujęcia praw otrzymanych za darmo, jak również na temat sposobu ich ujawniania (w kwocie netto czy też odrębnie – praw do emisji oraz rezerw).

EFRAG wskazuje, że uzyskane odpowiedzi będą mogły być wykorzystane, gdy IASB na nowo podejmie prace nad tym zagadnieniem.