W 2011 r. EFRAG wspólnie z ICAS (Instytut Biegłych Księgowych Szkocji) rozpoczęła projekt mający na celu analizę wykorzystania sprawozdań finansowych przez dostawców kapitału. Jako rezultat prowadzonych badań w grudniu 2013 r. opublikowano przegląd literatury naukowej poświęconej tej tematyce.
Obecnie EFRAG postanowiła opublikować krótkie podsumowanie wyników tego badania wraz z przedstawieniem konsekwencji, jakie te wyniki mogą mieć dla organizacji stanowiących standardy rachunkowości (sprawozdawczości finansowej).

W rezultacie prowadzonego badania uznano, że nie jest możliwe zaspokojenie potrzeb informacyjnych wszystkich użytkowników sprawozdań finansowych. Uznano również, że nawet kategoria użytkowników określana jako „dostawcy kapitału" jest bardzo zróżnicowana co utrudnia jednoznaczne określenie sposobu, w jaki wykorzystują oni informacje zawarte w sprawozdaniach finansowych. Oznacza to, zdaniem EFRAG, że opracowując standardy nieuniknione jest oparcie się na przypuszczeniach i przekonaniach.

Jednocześnie zidentyfikowano szereg obszarów, które są szczególnie istotne z perspektywy dostawców kapitału, takie jak: pozostałe dochody całkowite oraz stałe (bądź powtarzające się) dochody. Stwierdzono, że dostawcy kapitału w celu prognozowania przyszłych przepływów pieniężnych w większym stopniu bazują na informacjach zawartych w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów niż w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Zdaniem EFRAG sugeruje to, iż opracowując standardy należałoby większą uwagę zwrócić na skutki, jakie wprowadzane rozwiązania wywierają na prezentowane zyski lub straty. Podobnie rozważyć można opracowanie rozwiązań, które pozwalałyby na prezentację „powtarzających się przychodów i kosztów" w jednej, wyróżnionej pozycji.

Wskazano również, że większa uwaga jest zwracana na informacje ujawniane w podstawowych sprawozdaniach finansowych niż na informacje ujawniane w notach dodatkowych. Dlatego przy stanowieniu standardu należałoby rozważyć nie tylko jakie informacje powinny być ujawniane, ale również miejsce ujawnienia tych informacji.