Przedstawiono w nim historię zastosowania metody praw własności z perspektywy MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach. W publikacji tej EFRAG stara się odpowiedzieć na pytanie, czy metoda praw własności stanowi metodę konsolidacji czy raczej należy ją uznać za parametr wyceny.
Z uwagi na szereg problemów zgłaszanych przez strony zainteresowane regulacjami rachunkowości, IASB sukcesywnie wprowadza drobne zmiany do MSR 28 w celu zmniejszenia możliwych rozbieżności, jakie występują w praktyce przy stosowaniu rozwiązań wynikających z tego standardu. EFRAG wskazała, że wspiera działania IASB mające na celu ograniczenie tych rozbieżności, zauważając jednocześnie, iż działaniom IASB w tym zakresie brakuje przejrzystej podstawy koncepcyjnej, a niektóre z propozycji są ze sobą niespójne.
W opublikowanym opracowaniu EFRAG wskazała również, że metoda praw własności, o której mowa w MSR 28, stanowi zarówno metodę konsolidacji, jak również może być postrzegana za parametr wyceny. Zdaniem EFRAG brakuje natomiast wyraźnego wskazania, w jaki sposób należy stosować metodę praw własności w przypadkach, które nie zostały wyraźnie wskazane w standardzie.
EFRAG uważa również, że lepsze zrozumienie istoty metody praw własności jest niezbędne dla spójnego stosowania tej metody w praktyce oraz pozwoli na uniknięcie tworzenia ad-hoc różnych wytycznych dotyczących specyficznych problemów wynikających ze stosowania metody praw własności. Jest to o tyle istotne zdaniem EFRAG, iż tworzenie szczegółowych wytycznych stanowi odejście od modelu standardów opartych na zasadach (co stanowi istotę MSR/MSSF), a stanowi krok w kierunku standardów opartych na regułach (przepisach).
Opublikowany materiał ma na celu wspomóc IASB w pracach nad regulacjami rachunkowości, a także stymulować ogólnoeuropejską (a nawet ogólnoświatową) dyskusję nad zagadnieniem metody praw własności.