Badanie przeprowadzone przez EFRAG miało ograniczony zasięg, a jego celem było poznanie opinii użytkowników na temat propozycji Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB).
IASB (wspólnie z FASB) opublikowała w maju 2013 r. zaktualizowaną wersję wstępną nowego standardu dotyczącego leasingu. W czerwcu i lipcu 2013 r. EFRAG wraz z krajowymi organizacjami stanowiącymi standardy rachunkowości z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch, przeprowadziła badanie na temat możliwości zastosowania proponowanych rozwiązań oraz problemów, jakie mogą wystąpić przy wdrażaniu nowego standardu. Większość uczestników tamtego badania zgodnie uznała, że proponowana wersja wstępna standardu jest nadmiernie skomplikowana, a jej wdrożenie może okazać się nadmiernie kosztowne.
Do podobnych doszła IASB i na spotkaniu ASAF (Forum Doradcze ds. Standardów Rachunkowości) w grudniu 2013 r. potwierdziła, że będzie starał się uprościć docelową wersję standardu. W tym celu zwróciła się z prośbą do uczestników spotkania o określenie obszarów proponowanych rozwiązań, które wymagają uproszczenia bądź innych zmian.
Z uwagi na krótki okres, w jakim uwagi takie należało przekazać IASB, EFRAG nie przeprowadził w tym zakresie „standardowej” procedury konsultacyjnej polegającej na tzw. publicznych konsultacjach. Wspólnie ze współpracującymi organizacjami (wcześniej wymienionymi) zwrócono się bezpośrednio do respondentów wcześniejszego badania oraz do innych zainteresowanych jednostek.
W rezultacie w badaniu tym wzięło udział 44 respondentów z 10 krajów (w tym dwie firmy z Polski). Z wyjątkiem jednego uczestnika badania, wszyscy zgodnie przyznali, że niezbędne są uproszczenia w proponowanej wersji nowego standardu dotyczącego leasingu.
Do podstawowych obszarów, które wymagają uproszczenia, zaliczono zasady oraz istotę klasyfikacji leasingu na rodzaj A i rodzaj B, a także zakres obowiązywania nowego standardu. Większość uczestników badania wskazała, że preferowanym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie jednego modelu dla wszystkich umów leasingowych, przy czym preferowanym rozwiązaniem byłby model dla rodzaju A. Część respondentów podkreśliła jednak, że stosowanie jednego modelu leasingu, opartego na leasingu rodzaju A, powinno być możliwe jedynie wtedy, gdy w docelowej wersji nowego standardu zostanie wprowadzone wyraźne rozróżnienie pomiędzy umowami leasingu a innymi umowami o usługi. W przeciwnym wypadku, zdaniem tych respondentów, lepszym rozwiązaniem (zapewniającym lepszą zrozumiałość informacji prezentowanych w sprawozdaniu finansowym) zapewnia dualny model obowiązujący aktualnie zgodnie z MSR 17.
Większość uczestników badania wskazała również na potrzebę wprowadzenia większego zakresu zwolnień niż dotychczas proponowane. Niewielu respondentów zwróciło natomiast uwagę na potrzebę uproszczeń w odniesieniu do ujawniania informacji oraz testów na utratę wartości prawa do użytkowania aktywów.
Pełna wersja raportu EFRAG podsumowującego wyniki opisywanego badania jest dostępna pod adresem www.efrag.org >>
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego