26 lutego to ostatni dzień na przesłanie JPK_VAT za styczeń.  Ministerstwo Finansów  stara się, aby proces przesyłania JPK był jak najmniej problematyczny. Zwłaszcza, że po raz pierwszy muszą to zrobić najmniejsi podatnicy VAT, osoby fizyczne prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze.

Dyżury infolinii i urzędników

Infolinia podatkowa 22, 23 i 26 lutego będzie czynna w godzinach od 7 do 20. Od 18 do 20 eksperci KIS będą udzielać odpowiedzi wyłącznie w zakresie jednolitego pliku kontrolnego. W sobotę 24 lutego infolinia będzie czynna w godzinach od 9 do 15.
 
Pracujący weekend będą mieli także urzędnicy. W sobotę 24 lutego w godzinach od 9 do 13 w każdym urzędzie skarbowym w Polsce dyżury będą pełnić eksperci JPK_VAT. W poniedziałek 26 lutego do godziny 22 każdy urząd zapewni dodatkowe wsparcie telefoniczne przy przesyłaniu JPK_VAT. Numery telefonów zostaną podane na stronach internetowych urzędów.

JPK_VAT obowiązkowy
Co istotne, jeżeli podatnik z powodu zawieszenia działalności gospodarczej nie dokonuje zapisów w ewidencji VAT, nie ma obowiązku przesyłania JPK_VAT za okresy zawieszenia. Potwierdza to Ministerstwo Finansów w wydanym komunikacie. Resort zwraca jednak uwagę, że w niektórych przypadkach, mimo zawieszenia działalności, złożenie JPK_VAT będzie obowiązkowe. Więcej na ten temat tutaj: Zawieszenie działalności gospodarczej nie zwolni z przesyłania JPK_VAT >>

Jednolity Plik Kontrolny Jacek DrzazgaJednolity Plik Kontrolny >>

Zachęcamy do skorzystania z funkcjonalnego narzędzia JPK_VAT udostępnionego w produktach księgowo-podatkowych>>