Dodała ona, że pracownik, który chciałby, aby to pracodawca rozliczył jego dochód za ubiegły rok, powinien złożyć płatnikowi przed 10 stycznia oświadczenie PIT-12.

"Z tego rozwiązania może skorzystać wyłącznie w sytuacji, gdy w 2013 r. uzyskał dochody tylko u jednego płatnika. Jeśli zmieniał pracę lub łączył zatrudnienie w kilku różnych miejscach, będzie musiał rozliczyć się sam" - zaznaczyła Dróżdż.

W oświadczeniu tym pracownik stwierdza, że przez cały rok uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy, nie będzie korzystał z ulg podatkowych oraz preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów - na przykład ze wspólnego opodatkowania małżonków.

"Po złożeniu oświadczenia płatnik jest zobowiązany do obliczenia rocznego podatku za pracownika na formularzu PIT-40 i przekazania go do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu" - poinformowała rzeczniczka MF.

Jednocześnie wskazała, że jeśli pracownik (rozliczony przez płatnika) osiągnął również przychody np. z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19 proc. lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wówczas powinien złożyć odrębne deklaracje przeznaczone do rozliczenia tych przychodów.

"Złożenie oświadczenia PIT-12 i sporządzenie przez płatnika PIT-40 nie pozbawia podatnika prawa do złożenia zeznania PIT-36 lub PIT-37 do końca kwietnia - według ogólnie obowiązujących zasad. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia PIT-12, podatnik chce skorzystać z ulg lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem" - wskazała Dróżdż.

rbk/ mki/