Odpowiedź Parafianowicza jest reakcją na interpelację posła Stanisława Ożoga (PiS), który powołał się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 kwietnia 2013 r. oraz postanowienie tego sądu z 22 kwietnia 2013 r. (oba o sygnaturze II FSK 410/11) - oba stwierdzające nieważność decyzji podatkowych podpisywanych przez osoby pełniące obowiązki (p.o.).
Najpierw, NSA w wyroku orzekł o nieważności decyzji wydanych przez p.o. zastępcy naczelnika jednego z urzędów skarbowych oraz p.o. wicedyrektora jednej z izb skarbowych. Sąd zwrócił uwagę na to, że mimo iż poprzedni zastępca naczelnika urzędu skarbowego nie został odwołany i dalej pełnił swoją funkcję, to na stanowisko powołano - jako pełniącego obowiązki - inną osobę. Tym samym w urzędzie były obsadzone stanowiska dwóch zastępców, podczas gdy regulamin organizacyjny urzędu przewidywał, że w urzędzie jest jeden zastępca naczelnika.
Zastrzeżenia sądu wzbudziło też powołanie w izbie skarbowej - również jako pełniącego obowiązki - czwartego wicedyrektora, choć regulamin organizacyjny izby przewidywał trzy takie stanowiska.
Tydzień później NSA postanowił poinformować ministra finansów o "istotnych naruszeniach prawa polegających na podpisywaniu decyzji organu podatkowego (...) przez osoby nieuprawnione". Podkreślił, że taka praktyka jest obejściem art. 143 Ordynacji podatkowej, który przewiduje udzielanie upoważnień indywidualnych do załatwienia sprawy. "Godzi również w fundamentalną dla funkcjonowania administracji publicznej zasadę praworządności wyrażoną w art. 7 Konstytucji i potwierdzoną w art. 120 Ordynacji podatkowej" - stwierdził sąd w postanowieniu.
W odpowiedzi na interpelację, wiceminister finansów nie zgodził się ze stwierdzeniem, że wyznaczenie osoby do pełnienia obowiązków jest sposobem na ominięcie konkursów. Wyjaśnił, że ustawa z 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych nie nakazuje przeprowadzać konkursu na wicedyrektora izby skarbowej - jest on powoływany na wniosek dyrektora izby skarbowej. Parafianowicz dodał, że konkurs jest organizowany tylko na dyrektora izby skarbowej, a do czasu jego wyłonienia minister finansów wyznacza osobę pełniącą obowiązki na tym stanowisku.
Zdaniem wiceministra oba wskazane przez posła orzeczenia NSA są odstępstwem od poglądu wyrażanego dotychczas przez sądy administracyjne. Na potwierdzenie tego przywołał kilkanaście wyroków NSA zapadłych w latach 2010-2012 r., w których sąd nie kwestionował ważności decyzji podpisanych przez osobę pełniącą obowiązki zastępcy naczelnika urzędu skarbowego lub wicedyrektora izby skarbowej.
Nie ma przeszkód prawnych do powołania p.o. wicedyrektora izby skarbowej i p.o. zastępcy naczelnika urzędu skarbowego, a ich decyzje są zgodne z prawem - stwierdził Parafianowicz w odpowiedzi na interpelację.