Pytanie

Czy sprzedaż samochodu przez osobę fizyczną, osobie prawnej będącej podatnikiem VAT, podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Odpowiedź

Sprzedaż samochodu przez osobę fizyczną (zakładając, że chodzi o osobę fizyczną niebędącą podatnikiem VAT) osobie prawnej będącej podatnikiem VAT nie korzysta z wyłączenia spod opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy z 9 września 2000 r. - o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) - dalej u.p.c.c.

Uzasadnienie

Na podstawie art. 2 pkt 4 u.p.c.c., nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona (z wyjątkiem niektórych czynności, w których przypadku zwolnienie od podatku VAT nie wyłącza opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych).

Przepis powyższy wyłącza spod opodatkowania PCC przede wszystkim umowy sprzedaży dokonywane przez podatników VAT. Czynności wykonywane w ramach tych umów są bowiem w takiej sytuacji dostawami towarów opodatkowanymi lub zwolnionymi od VAT.

Przepis powyższy wyłącza spod opodatkowania PCC również umowy zamiany, w których przynajmniej jedna ze stron jest podatnikiem VAT. Również bowiem w tym wypadku jedna z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona.

Na podstawie art. 2 pkt 4 u.p.c.c. nie są natomiast wyłączone spod opodatkowania VAT umowy sprzedaży, gdy sprzedawcą nie jest podatnik VAT (np. osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej) lub jest nim co prawda podmiot będący podatnikiem VAT, lecz niedziałający w takim charakterze. W tych bowiem przypadkach żadna ze stron nie jest z tytułu dokonania umowy sprzedaży opodatkowana VAT.

Wniosek powyższy potwierdzają organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach. Tytułem przykładu przytoczyć można pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kutnie z dnia 4 maja 2005 r., 1005-POS-27-32-35, http://sip.mf.gov.pl/ czy pismo Naczelnika II Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze z 31 lipca 2007 r., III-1/436-8/07/BK, http://sip.mf.gov.pl/sip/. W drugim ze wskazanych pism czytamy, że z punktu widzenia art. 2 pkt 4 u.p.c.c. "nie jest istotne, czy strona czynności cywilnoprawnej jest podatnikiem podatku od towarów i usług, tylko czy wykonuje czynność objętą podatkiem VAT. Zatem w każdym przypadku należy badać powstanie obowiązku w podatku od towarów i usług lub zwolnienie z tego obowiązku, wyłącznie w stosunku do strony dokonującej sprzedaży i tylko w zakresie konkretnej czynności".
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że sprzedaż samochodu przez osobę fizyczną (zakładając, że chodzi o osobę fizyczną niebędącą podatnikiem VAT) osobie prawnej będącej podatnikiem VAT nie korzysta z wyłączenia spod opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 u.p.c.c. W konsekwencji sprzedaż taka będzie najprawdopodobniej opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (chyba, że znajdzie zastosowanie inne wyłączenie spod opodatkowania lub zwolnienie od podatku).