Spółka kupuje domenę internetową od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.
Czy spółka jest zobowiązana jako płatnik pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych - w jakiej wysokości?
Czy musi dla sprzedającego wystawić roczny PIT?
Czy podatnik może w rozliczeniu rocznym potrącić koszty zakupu domeny?

Tak, spółka jest w przedstawionej sytuacji zobowiązana do pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Przychody ze sprzedaży domen internetowych zaliczane są do przychodów z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f. (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 12 stycznia 2011 r., ILPB1/415-1155/10-4/AP). Jednocześnie z art. 41 ust. 1 u.p.d.o.f. wynika, że osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń stanowiących przychody z praw majątkowych obowiązane są jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy (zob. art. 41 ust. 1 u.p.d.o.f.).

Prowadzi to do wniosku, że z tytułu zakupu domeny internetowej od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej spółka obowiązana jest, między innymi, pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 18% ceny sprzedaży domeny (do przychodu ze sprzedaży domeny internetowej nie mają bowiem zastosowania zryczałtowane koszty uzyskania przychodów określone w art. 22 ust. 9 u.p.d.o.f.) i wpłacić ją w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym została pobrana, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby spółki (zob. art. 42 ust. 1 u.p.d.o.f.). Po zakończeniu roku podatkowego zaliczkę tę spółka będzie obowiązana uwzględnić w rocznej deklaracji PIT-4R (zob. art. 42 ust. 1a u.p.d.o.f.) oraz sporządzić i przekazać podatnikowi oraz właściwemu dla niego naczelnikowi urzędu skarbowego informację PIT-11 (zob. art. 42 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f.).

Jednocześnie pragnę wyjaśnić, że powyższe nie wyłącza ani w żaden sposób nie ogranicza możliwości uwzględnienia przez osobę fizyczną, która sprzedała domenę, kosztu zakupu domeny (i innych kosztów, które można uznać za koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu z jej sprzedaży) do kosztów uzyskania tego przychodu (w zeznaniu rocznym, w którym wykaże przychód ze sprzedaży domeny). W szczególności okoliczności takiej nie stanowi fakt, że koszty te nie zostaną przez spółkę uwzględnione na otrzymanej przez tę osobę informacji PIT-11.