Odpowiedź:
W przypadku połączenia spółek (przejęcia) przychód podatkowy nie powstanie jeżeli spełnione są warunki zapisane w ustawie.

Uzasadnienie:
Już na wstępie należy zaznaczyć, że ze względu na to, że SKA ma status podatnika CIT zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p., dotyczące łączenia spółek będących podatnikami CIT. To oznacza, że badając czy spółka przejmująca uzyska przychód podatkowy trzeba odwołać się do art. 10 ust. 2 oraz 4 u.p.d.o.p. Zgodnie z takimi, jeżeli połączenie dokonywane jest z przyczyn ekonomicznych i jednym z jego głównych celów nie jest uchylenie lub uniknięcie opodatkowania, a spółka przejmująca ma udział w kapitale spółki przejmowanej równy lub większy niż 10%, przychód podatkowy w spółce przejmującej nie powstaje.
Wskazać bowiem należy, że na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p. przy połączeniu (lub podziale) spółek dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej. Przy podmiotach powiązanych, dla zastosowania takiego wyłączenia, został wprowadzony dodatkowy warunek posiadania przez spółkę przejmującą nie mniej niż 10% spółki przejmowanej (o czym było powyżej). W efekcie, jeżeli w analizowanej sytuacji powyższe warunki są wypełnione, wówczas spółka przejmująca nie uzyska przychodu podatkowego z tytułu takiej operacji.
Przypomnieć przy tym należy, że pomimo iż spółka z o.o. jest akcjonariuszem SKA to nie może w zamian za akcje tej spółki objąć swoich własnych udziałów a zatem brak jest podstaw do szukania u niej z tego tytułu przychodu podatkowego czy w efekcie stosowania art. 12 ust. 4 pkt 12 u.p.d.o.p.
Gdyby udział spółki przejmującej w SKA  byłby mniejszy niż 10% wówczas spółka uzyskałaby przychód podatkowy.
Z kolei gdyby przejęcie nie było uzasadnione względami ekonomicznymi a miała charakter fiskalny wówczas również powstałby obowiązek rozpoznania przychodu. Wówczas zasadnym byłoby sprawdzenie czy nie znajdzie zastosowania zwolnienie zapisane w art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p. (tak np. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 31 października 2013 r., ITPB3/423-351/13/PST). 

Radosław Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 21.09.2015 r.