Złożyłam po długim terminie 2 deklaracje PCC-3. Jedna powinna być złożona w dniu 6 listopada 2008 r., a złożyłam w dniu 20 lipca 2009 r., druga natomiast powinna być złożona w dniu 27 marca 2009 r., a została złożona w dniu 20 lipca 2009 r. Przy jednej i przy drugiej deklaracji dołączyłam czynny żal na podstawie art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego.
Czy urząd skarbowy miał prawo mnie ukarać?
W jaki sposób można się odwołać od ukarania?

Jeżeli przyjęła Pani mandat nie widzę podstaw do jego wzruszenia.
Gdyby jednak mandat nie został przez Panią przyjęty urząd skarbowy jako finansowy organ przygotowawczy powinien zakończyć postępowanie przygotowawcze i przekazać sprawę do sądu, gdzie mogłaby Pani dochodzić swoich racji m.in. w zakresie bezpodstawnego ukarania ze względu na złożony czynny żal.
Uregulowania dotyczące instytucji tzw. czynnego żalu zostały zawarte w art. 16 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765 z późn. zm.) - dalej k.k.s.
Zgodnie z art. 16 § 1 k.k.s. nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.
W myśl art. 16 § 2 przepis § 1 k.k.s. stosuje się tylko wtedy, gdy w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym (...)
Zawiadomienie powinno być złożone na piśmie albo przekazane ustnie do protokołu (art. 16 § 4 k.k.s.). Przepisy art. 16 w § 5 k.k.s. wskazują przypadki, kiedy zawiadomienie jest bezskuteczne. Dotyczy to sytuacji, jeżeli zostało złożone:
1) w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;
2) po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.

Ponadto w art. 16 § 6 k.k.s. wskazano, iż przepisu § 1 nie stosuje się wobec sprawcy, który:
1) kierował wykonaniem ujawnionego czynu zabronionego
2) wykorzystując uzależnienie innej osoby od siebie, polecił jej wykonanie ujawnionego czynu zabronionego;
3) zorganizował grupę albo związek mający na celu popełnienie przestępstwa skarbowego albo taką grupą lub związkiem kierował, chyba że zawiadomienia, o którym mowa w § 1, dokonał ze wszystkimi członkami grupy lub związku;
4) nakłaniał inną osobę do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego w celu skierowania przeciwko niej postępowania o ten czyn zabroniony.
Jak wynika z powyższych przepisów złożenie zawiadomienia jest nieskuteczne m.in. jeśli organ podatkowy miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.
A zatem w sytuacji, gdy podatnik otrzyma od organu podatkowego wezwanie do złożenia deklaracji bądź wyjaśnienia powodów jej braku skorzystanie z instytucji czynnego żalu nie będzie możliwe.
Z treści zapytania wynika, że kara została nałożona przez urząd skarbowy. Z tego wynika że mamy do czynienia z wymierzeniem kary grzywny w drodze mandatu karnego. Jak wynika z treści art. 137 § 3 k.k.s. warunkiem nałożenia kary grzywny w drodze mandatu karnego jest wyrażenie przez sprawcę wykroczenia skarbowego zgody na przyjecie mandatu.
Jednakże zgodnie z art. 140 § 1 k.k.s. prawomocny mandat karny podlega niezwłocznie uchyleniu, jeżeli karę grzywny nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie skarbowe. Uchylenie następuje na wniosek ukaranego złożony w terminie zawitym 7 dni od daty przyjęcia mandatu lub z urzędu.
Uprawniony do uchylenia prawomocnego mandatu karnego jest sąd właściwy do rozpoznania sprawy, na którego obszarze działania została nałożona kara grzywny. Ukarany ma prawo uczestniczyć w posiedzeniu sądu (art. 140 § 2 k.k.s.).

W razie uchylenia mandatu karnego sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych (art. 140 § 4 k.k.s.).
W Pani przypadku nie ulega jednak wątpliwości, że popełniony czyn jest wykroczeniem dlatego też jeżeli przyjęła Pani mandat nie widzę podstaw do jego wzruszenia.
Gdyby jednak mandat nie został przez Panią przyjęty urząd skarbowy jako finansowy organ przygotowawczy powinien zakończyć postępowanie przygotowawcze i przekazać sprawę do Sądu gdzie mogłaby Pani dochodzić swoich racji w zakresie bezpodstawnego ukarania ze względu na złożony czynny żal i nie wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 16 k.k.s. uniemożliwiających uwzględnienia czynnego żalu.