Wszystko to, co pracownik dostaje od pracodawcy stanowi przychód ze stosunku pracy, od którego trzeba zapłacić podatek dochodowy. Czy to znaczy, że od świątecznego prezentu także musimy odprowadzić podatek? - Zasadą jest, że wszystko co otrzymamy od szefa stanowi przychód ze stosunku pracy, a więc podlega opodatkowaniu. Są jednak pewne wyjątki. Podatku od świątecznych prezentów możemy uniknąć w sytuacji, gdy będą sfinansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), a ich wartość w ciągu roku nie przekroczy w sumie 380 zł. Jednak nie każda firma posiada ZFŚS. Obowiązek jego utworzenia mają jedynie przedsiębiorstwa, które zatrudniają na etacie co najmniej 20 pracowników – mówi Robert Smerkowski, Dyrektor Oddziału Tax Care w Warszawie.

Z kolei prezenty gwiazdkowe sfinansowane ze środków obrotowych firmy można zaliczyć do kosztów podatkowych, co skutkuje obniżeniem zobowiązań przedsiębiorcy wobec fiskusa. Dla pracownika jednak wiąże się to z dodatkowym przychodem, który niestety podlega opodatkowaniu.

Prepaid lepszy niż bon

Wszelkie bony czy talony, bez względu na wartość i źródło sfinansowania, nie podlegają zwolnieniu z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Dlatego wartość takiego bonu zostanie doliczona przez pracodawcę do naszej podstawy opodatkowania i tym samym znajdzie się w zeznaniu rocznym, jako dodatkowy przychód, od którego musimy zapłacić podatek. A ile może on wynieść? - To zależy od tego, w której skali podatkowej się znajdujemy. Dla przykładu, jeśli bon ma wartość 1 000 zł, to będąc w pierwszej skali podatkowej zapłacimy 18-procentowy podatek, czyli 180 zł. Z kolei w drugiej skali podatkowej fiskus naliczy sobie aż 32-procentowy podatek, czyli do zapłacenia pozostanie nam 320 zł – tłumaczy Robert Smerkowski, Dyrektor Oddziału Tax Care w Warszawie.

Inaczej jest w przypadku pieniędzy sprezentowanych od szefa. Mogą być w formie gotówki, albo karty przedpłaconej, czyli tzw. prepaid. Co istotne, w świetle obowiązujących przepisów traktowana jest ona jak gotówka, zatem jeśli zostanie sfinansowana ze środków ZFŚS i nie przekroczy 380 złotych w skali roku, to nie zapłacimy od tego podatku.

Wigilia w kosztach i bez podatku

Wydatki poniesione na poczet organizacji spotkania wigilijnego przedsiębiorca może potraktować jako koszt, który następnie możemy odliczyć od podatku.  - Spotkanie wigilijne, którego celem jest integracja zespołu, a także zwiększenie motywacji pracowników, może być rozliczone w kosztach podatkowych. Wtedy do wydatków możemy wpisać zarówno catering, jak i świąteczną dekorację biura. Warto jednak pamiętać, że kwalifikując dany wydatek jako koszt, musimy wskazać jego związek z uzyskanymi przychodami. Są jednak wyjątki. Pełną listę wydatków, których nie można mimo bezpośredniego wpływu na uzyskane przychody zaliczyć do kosztów podatkowych znajdziemy w ustawie o PIT – mówi Robert Smerkowski, Dyrektor Oddziału Tax Care w Warszawie.

W świetle niedawnej decyzji Trybunału Konstytucyjnego, raczej nie musimy się też obawiać, że udział w spotkaniu wigilijnym potraktowane zostanie jako przychód, od którego musielibyśmy zapłacić fiskusowi podatek. Trybunał jasno wyjaśnia, że udziału w imprezie integracyjnej pracownik raczej odmówić nie może. Nie da się również jasno ustalić realnej, zindywidualizowanej wartości jego uczestnictwa. W konsekwencji - w opinii TK - nie stanowi ono dla pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu (wyrok sygn. K 7/13).