Pytanie

Czy będzie można traktować jako 100 proc. użycie samochodu dla działalności gospodarczej, w sytuacji gdy spółka przekaże samochód do używania pracownikowi, który będzie prowadził ewidencję przebiegu pojazdu dla celów służbowych i prywatnych w sytuacji, gdy spółka będzie wystawiała fakturę dla pracownika za kilometry, które pracownik przejechał dla celów prywatnych (zgodnie z prowadzoną ewidencją) wg stawki ustalonej między stronami?

Odpowiedź

Uważam, że w przedstawionej sytuacji możliwe będzie dokonywanie pełnych odliczeń od samochodu, który przekazany zostanie pracownikowi do celów służbowych i prywatnych. Warunkiem powyższego będzie prowadzenie dla przedmiotowego samochodu ewidencji przebiegu pojazdu.

Uzasadnienie

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązywać będą nowe przepisy ograniczające kwotę podatku naliczonego przy nabywaniu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Na gruncie tych przepisów do pełnych odliczeń uprawniać będą, między innymi, pojazdy samochodowe, które są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (zob. art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm. – dalej u.p.t.u., w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2014 r.).

Zobacz: Zmieniają się zasady odliczania VAT od samochodów firmowych >>

Do grupy tej należeć będą – oprócz pojazdów, których konstrukcja wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne (pojazdy takie określać będzie art. 86a ust. 9 u.p.t.u. w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2014 r. oraz – najprawdopodobniej – rozporządzenie wykonawcze wydane przez ministra finansów na podstawie art. 86a ust. 16 u.p.t.u. w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2014 r.) – pojazdy samochodowe, których sposób wykorzystania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (zob. art. 86a ust. 4 pkt 1 u.p.t.u.).

Zobacz: Właściciel karawanu nie musi składać VAT-26 >>

Pojęcie działalności gospodarczej dla celów VAT definiuje art. 15 ust. 2 u.p.t.u. Przepis ten wskazuje, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle tej definicji udostępnianie pracownikowi samochodu na cele prywatne za wynagrodzeniem uznać według mnie należy za działalność gospodarczą w rozumieniu VAT (jako działalność usługodawcy). Dotyczy to również sytuacji, gdy samochód ten jest przez pracownika wykorzystywany również dla celów służbowych.

Uważam zatem, że w przedstawionej sytuacji możliwe będzie dokonywanie pełnych odliczeń od samochodu, który przekazany zostanie pracownikowi do celów służbowych i prywatnych. Warunkiem powyższego będzie prowadzenie dla przedmiotowego samochodu ewidencji przebiegu pojazdu na zasadach określonych przepisami art. 86a ust. 6-8 u.p.t.u. Za przyjęciem takiego stanowiska przemawia nie tylko brzmienie przepisów, ale również fakt, że będzie ono neutralne podatkowo, gdyż podatek odliczany przez spółkę będzie, co do zasady, równoważyć podatek należny niepodlegający odliczeniu przez pracownika.

Niestety, nie sposób przewidzieć jakie będzie w powyższej kwestii stanowisko reprezentowane przez organy podatkowe. W konsekwencji decydując się na wskazane postępowanie spółka musi się liczyć z pewnym ryzykiem. Wskazane byłoby również uzyskanie przez spółkę interpretacji indywidualnej w powyższej kwestii.

Spółka powinna przy tym pamiętać, aby ustalone wynagrodzenie za użytkowanie samochodu odpowiadało wartości rynkowej tego typu świadczeń (tj. usług wypożyczania samochodów). W przeciwnym razie spółka musi się liczyć z ewentualnością określenia przez organy podatkowe podstawy opodatkowania na podstawie przepisów art. 32 u.p.t.u.

Powoduje to, że być może korzystniejsze dla spółki i pracownika byłaby rezygnacja z traktowania przedmiotowego samochodu jako uprawniającego do pełnych odliczeń. Kwota podatku naliczonego od wydatków związanych z tym samochodem wynosiłaby co prawda tylko 50 proc., lecz jednocześnie ewentualne nieodpłatne świadczenie przez spółkę usług udostępniania samochodu na cele prywatne pracownika nie podlegałoby opodatkowaniu VAT (na podstawie dodawanego z dniem 1 kwietnia 2014 r. art. 8 ust. 5 u.p.t.u.).

Zobacz także:

Opublikowano wzór informacji VAT-26 >>

Fiskus ukarze za brak informacji VAT-26 >>

Informację VAT-26 złożymy przez internet >>

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego