W konsekwencji w stosunku do tych pojazdów, dla celów pełnego odliczenia VAT, nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz składania do właściwego naczelnika urzędu skarbowego informacji o tych pojazdach (VAT-26).

Zobacz: Opublikowano wzór informacji VAT-26 >>

W katalogu pojazdów specjalnych nie znalazły się natomiast bankowozy typu C. Nie oznacza to jednak, że wydatki związane z takimi pojazdami nie mogą korzystać z prawa do pełnego odliczenia VAT. Tu podatnicy muszą jednak wykazać, że sposób wykorzystania pojazdu, dodatkowo potwierdzony prowadzoną ewidencją jego przebiegu, wyklucza użycie tego pojazdu do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Zobacz: Zmieniają się zasady odliczania VAT od samochodów firmowych >>

Wskazane przez ministra finansów pojazdy specjalne muszą też spełniać określone wymagania techniczne i sanitarne. Dokumentami potwierdzającymi ich stwierdzenie są dokumenty wydawane na podstawie przepisów o ruchu drogowym.

Należy przypomnieć, że ustawowy katalog pojazdów specjalnych uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika określa art. 86a ust. 9 pkt 3 ustawy o VAT. Wskazano tu:

- agregat elektryczny,

- pojazdy do prac wiertniczych,

- koparkę,

- koparko-spycharkę,

- ładowarkę,

- podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych oraz

- żuraw samochodowy.

Są to pojazdy, których konstrukcja wyklucza ich użycie do celów prywatnych lub powoduje, że ewentualny użytek do celów prywatnych będzie nieistotny.

Rozporządzenie z 27 marca 2014 r. w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (Dz. U. poz. 407). weszło w życie 1 kwietnia 2014 r.

Czytaj także: Fiskus ukarze za brak informacji VAT-26 >>