Odpowiedź:

W przedstawionej przez Państwa sytuacji kwota korygowanego VAT będzie więc stanowiła dla podatnika przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 7d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f.,  Przychodem z działalności gospodarczej jest  również w przypadku obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług lub zwrotu podatku akcyzowego zgodnie z odrębnymi przepisami – naliczony podatek od towarów i usług lub zwrócony podatek akcyzowy, w tej części, w której podatek uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.
W myśl natomiast art. 14 ust. 2 pkt 7f u.p.d.o.f.  przychodem z działalności gospodarczej jest  również kwota podatku od towarów i usług:
a)  nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 22a-22o, lub
b)  dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi, o których mowa w lit. a
– w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.
Zasady korekty VAT w przypadku sprzedaży samochodu reguluje art. 90b u.p.t.u.
Zgodnie z art. 90b ust. 2 u.p.t.u., w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 1, nastąpi sprzedaż pojazdu samochodowego, uznaje się, że wykorzystanie tego pojazdu zostało zmienione na wykorzystanie wyłącznie do działalności gospodarczej, aż do końca okresu korekty.
W świetle powyższej regulacji w adekwatnej do Państwa sytuacji Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 14 marca 2014 r. IPPB1/415-41/14-2/MT wyjaśnia, iż jeżeli zatem zwrot podatku od towarów i usług następuje zgodnie z odrębnymi przepisami, to kwota zwrotu podatku w części uprzednio zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów będzie stanowiła przychód zgodnie z cytowanym powyżej art. 14 ust. 2 pkt 7d u.p.d.o.f. Uznanie kwoty zwrotu podatku za przychód oznacza, że nie wystąpi obowiązek dokonania korekty uprzednio złożonych deklaracji dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych.
W przedstawionej przez Państwa sytuacji stosując analogicznie art. 14 ust. 2 pkt 7f u.p.d.o.f. kwota korygowanego VAT będzie więc stanowiła dla podatnika przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Artur Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  19.09.2016 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów