Odpowiedź:

Wydatki z tytułu umowy zlecenia zawartej z członkiem RN mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, o ile założenia poczynione na wstępie do uzasadnienia są prawdziwe, tzn: umowa z członkiem RN została zawarta w zgodzie z przepisami KSH, członek RN faktycznie uczestniczy w inwentaryzacji oraz wynagrodzenie członka RN z tytułu zawarcia umowy zlecenia jest analogiczne jak w przypadku pozostałych uczestników inwentaryzacji.

Uzasadnienie:

Na wstępie zakładam, że umowa zlecenia z członkiem RN została zawarta zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych. Ponadto zakładam, że członek zarządu faktycznie uczestniczy w inwentaryzacji (tzn. mamy do czynienia z faktycznie wykonanym świadczeniem), a jego wynagrodzenie jest analogiczne jak w przypadku pozostałych uczestników inwentaryzacji (tzn. wynagrodzenie jest określone w wysokości rynkowej i nie ma na celu ukrycia nieodpłatnego świadczenia na rzecz członka RN).
Jeżeli powyższe założenia są prawidłowe, wynagrodzenie członka RN z tytułu uczestnictwa w inwentaryzacji może stanowić koszt uzyskania przychodu spółki na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.) - dalej u.p.d.o.p. Przepisy u.p.d.o.p. nie zawierają bowiem ograniczeń z tytułu zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków z tytułu świadczeń nabywanych od członków RN (należy zwrócić uwagę, iż w RN niektórych spółek zasiadają ich pracownicy). Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 38a) u.p.d.o.p. nie uważa się wprawdzie za koszt uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji, lecz przedmiotowy przepis odnosi się do wydatków z tytułu pełnienia funkcji członka RN. Natomiast wydatki z tytułu innych umów zawartych z członkiem RN - np. zlecenia, umowy o pracę, pożyczki itp. mogą stanowić koszt uzyskania przychodu przy zachowaniu ogólnych warunków dla ich rozpoznania jako koszt.

Dominik Klemens, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 28.02.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów