Na konta kancelarii (spółka komandytowa), której wspólnikami są osoby fizyczne i odprowadzają z tego tytułu zaliczki na podatek PIT-36 oraz PIT-36L, są dokonywane wpłaty przez różne podmioty. Są to wpłaty z tytułu zasądzonych w postępowaniach sądowych odszkodowań oraz ugód wpłacanych na rzecz firm obsługiwanych przez kancelarię. Część wpłat jest przekazywana bezpośrednio na konto obsługiwanej przez kancelarię strony w postępowaniu. Część wpłat pozostaje na koncie kancelarii i z tych pieniędzy są finansowane: "zakupy kontrolowane" polegające na zakupie towarów w celach dowodowych; faktury za zniszczenie towarów, które były dowodem w sprawie; opłaty za magazynowanie towarów, w sprawie których są jeszcze prowadzone postępowanie sądowe; zdarza się, że z tych wpłat są pokrywane należności względem kancelarii z tytułu jej usług. Zdarza się również tak, że komornik ściąga należności zasądzone jako wygrodzenie kancelarii i wtedy stanowi to przychód podatkowy kancelarii.

Czy wpłacane odszkodowania i ugody powinny stanowić przychód dla kancelarii, a pokryte z nich wydatki koszty uzyskania przychodu?

Odpowiedź

Depozyty klientów kancelarii i ich koszty są dla kancelarii podatkowo obojętne.

Uzasadnienie

Na wstępie należy zauważyć, że przedmiotowe kwoty nie należą do kancelarii - są to bowiem wpłaty na rzecz firm obsługiwanych przez kancelarię. Nie są zatem kwotami należnymi, o których mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f.). Wpłaty te, jako kwoty depozytowe, powinny zostać zwrócone klientom kancelarii, ewentualnie zadysponowane odmiennie, na dyspozycji właściciela (klienta) czy zawartej z nim umowy. Dopiero jednak uprawnione przekazanie tych środków na należności kancelarii może skutkować powstaniem u jej wspólników przychodu.

Koszty pokryte z takich depozytów również będą dla kancelarii podatkowo obojętne. To nie kancelaria ponosi bowiem te koszty (w rozumieniu art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f.), ale jej klient, do którego depozyt obciążany kosztami należy.

Jedynie w sytuacji, gdy z tych wpłat są pokrywane należności względem kancelarii z tytułu jej usług kancelaria musi ująć przychód z tytułu wykonanej usługi.

Niezależnie od powyższego należy zauważyć, że możliwa jest taka umowa z klientem, zgodnie z którą to kancelaria będzie zobowiązana do ponoszenia wszelkich kosztów postępowania, które będą wówczas jej kosztami podatkowymi. W opisanym w pytaniu przypadku koszty te są finansowane nie ze środków kancelarii, ale środków (depozytów) klientów.

Krzysztof Klimek

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów