Jeszcze w styczniu br. Komisja Europejska ma przedstawić państwom członkowskim projekt tzw. europejskiej płacy minimalnej. Komisja miałaby zobowiązać rządy wszystkich państw unijnych do zagwarantowania tej kwoty w krajowych przepisach - podaje madrycki dziennik.
Co najmniej 60 proc. płacy średniej
Poziom europejskiej płacy minimalnej miałby być różny w każdym państwie, ale nie mógłby być mniejszy niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w tym kraju. Dodatkowo Komisja planuje utworzenie europejskiego ubezpieczenia społecznego.
- Celem tych propozycji jest konwergencja gospodarcza wśród członków UE, obniżenie zagrożenia w postaci dumpingu w zakresie płac na europejskim rynku pracy, a także ochrona przed ubóstwem 110 milionów zagrożonych nim Europejczyków - twierdzi gazeta.
Duże dysproporcje w wynagrodzeniach
Wskazuje przy tym na duże dysproporcje w wysokości płacy minimalnej pomiędzy krajami "starej UE" a państwami unijnymi w Europie Środkowo-Wschodniej.
Czytaj: Podwyżka pensji minimalnej odbierze wielu dzieciom alimenty>>
- Według europejskiej agencji Eurofound roczna minimalna płaca netto w krajach takich jak Polska, Węgry, Czechy czy Słowacja nie przekracza (w przeliczeniu) 5000 euro, zaś w Bułgarii i Rumunii oscyluje na poziomie 3000 euro. Z kolei w Niemczech, Francji i Włoszech przekracza 13 tys. euro, a w Hiszpanii 11 tys. euro - pisze "El Pais".
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.