Główny Urząd Statystyczny opublikował we wtorek w ramach prac eksperymentalnych analizę pt.: „Cudzoziemcy wykonujący pracę w Polsce w kwietniu 2023 r.”. Jak podał GUS, udział cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce w ogólnej liczbie wykonujących pracę w Polsce wzrósł w stosunku do stycznia 2022 r. o 1,2 p. proc.

Czytaj również: GUS: W trakcie 2022 r. liczba pracujących cudzoziemców wzrosła o 27,3 proc.>>

Ilu cudzoziemców wykonuje pracę w Polsce

Według GUS na koniec kwietnia 2023 r. cudzoziemców wykonujących pracę było 982,2 tysięcy. W tej liczbie 386 tys. stanowili cudzoziemcy realizujący umowy cywilnoprawne. Udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,4 proc. W porównaniu zaś do stycznia 2022 r. udział ten wzrósł w stosunku o 1,2 p. proc.

W analizowanej populacji cudzoziemców większość stanowili mężczyźni. Ich udział zmniejszył się z 64,7 proc. w końcu stycznia 2022 r. do 59,4 proc. w końcu kwietnia 2023 r.

Obcokrajowcy wykonujący pracę w kwietniu 2023 r. pochodzili z ponad 150 państw. Najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy, których na koniec kwietnia 2023 r. było 687,3 tys. Ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę zmniejszył się w stosunku do stycznia 2022 r. o 3,3 p. proc. Oprócz obywateli Ukrainy pracę w Polsce wykonywały osoby posiadające obywatelstwo m.in. białoruskie, gruzińskie, indyjskie, mołdawskie i rosyjskie.

- Przedstawione wyniki są częścią pracy eksperymentalnej mającej na celu określenie na podstawie źródeł administracyjnych liczby cudzoziemców wykonujących pracę. Zgodnie z obowiązującą w statystyce publicznej definicją do pracujących w gospodarce narodowej nie są zaliczane osoby wykonujące umowy cywilnoprawne. Natomiast prezentowane w pracy eksperymentalnej dane dotyczą „osób wykonujących pracę”, czyli pracujących w gospodarce narodowej oraz osób wykonujących umowy cywilnoprawne możliwe do zidentyfikowania w rejestrach administracyjnych. Osoby sklasyfikowane jako pracujące, które jednocześnie wykonują umowy cywilnoprawne, są liczone tylko raz i zaliczane do grupy pracujących. Analizowana zbiorowość nie obejmuje właścicieli, współwłaścicieli i dzierżawców gospodarstw indywidualnych w rolnictwie (łącznie z pomagającymi członkami ich rodzin), a także osób wykonujących umowy o dzieło i pomocników rolnika - czytamy w wyjaśnieniach metodologicznych GUS.