Zgodnie art. 77 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1251, z późn. zm., dalej: ustawa emerytalna), zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci:

  1. osoby podlegającej ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym,
  2. osoby pobierającej emeryturę lub rentę;
  3. osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;
  4. członka rodziny osoby wymienionej w pkt 1 i 2.

Co ważne, zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu (art. 78 ustawy emerytalnej). Z kolei w myśl par. 16 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz.U. z 2011 r., Nr 237, poz. 1412), fakt poniesienia kosztów pogrzebu oraz ich wysokość wnioskodawca zobowiązany jest udokumentować oryginałami rachunków pogrzebu.

Zgodnie ze ww. ustawą, prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. W uzasadnionych jednak przypadkach ustawa przewiduje także przyznanie prawa do zasiłku pogrzebowego, jeśli wniosek o zasiłek pogrzebowy zostanie złożony w terminie późniejszym.

Czytaj również: 

SN: pukiel włosów można pochować i dostać zasiłek>>

Akt pośmiertnej donacji ciała wymaga uwierzytelnienia notariusza>>

Donacja a zasiłek pogrzebowy

Zgodnie bowiem z art. 81 ust. 2 i 3 ustawy emerytalnej, jeżeli zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy nie było możliwe w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej albo z innych przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej, prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia pogrzebu. Na potwierdzenie tych okoliczności lub przyczyn, wnioskodawca zobowiązany jest przedłożyć odpowiedni dokument urzędowy.

- W razie donacji zwłok na cele naukowe i badawcze, sprawienie pogrzebu możliwe jest dopiero po przekazaniu rodzinie przez instytucję naukową szczątków osoby zmarłej. Z przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej do zasiłku pogrzebowego, nie ma ona zatem możliwości zgłoszenia wniosku o wypłatę zasiłku pogrzebowego w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek pogrzebowy przysługuje – przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych w odpowiedzi na pytania serwisu Prawo.pl. Jak podkreślił ZUS, w takim przypadku, w świetle powołanej ustawy, prawo do zasiłku pogrzebowego przysługuje, jeśli wniosek o zasiłek pogrzebowy osoba uprawniona złoży w okresie 12 miesięcy od dnia pogrzebu, a na potwierdzenie okoliczności uzasadniających termin złożenia wniosku przedłoży zaświadczenie instytucji naukowej stwierdzające, że zwłoki pozostawały w jej dyspozycji w celu prowadzenia badań.