Tak zwana pułapka rentowa dla osób pobierających rentę socjalną lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oznacza dylemat – czy podjąć pracę i zarabiać tyle, żeby nie przekroczyć ustalonych progów i nie mieć zmniejszonego lub zawieszonego świadczenia, czy pracować i zarabiać bez ograniczeń, ale liczyć się ze zmniejszeniem lub zawieszeniem renty. Ten dylemat czasami w ostateczności skutkuje też decyzją, by nie podejmować zatrudnienia wcale, szczególnie jeśli osoba pobiera jeszcze inne świadczenia. Od zeszłego roku może to być np. świadczenie wspierające, w tym roku doszedł jeszcze dodatek dopełniający do renty socjalnej.
Przemysław Żydok, prezes Fundacji Aktywizacja, w rozmowie z Prawo.pl, podkreśla, że likwidacja pułapki rentowej obecnie jest jeszcze bardziej nagląca, bo od zeszłego roku zmieniony został system wsparcia osób z orzeczeniem poprzez wprowadzenie świadczenia wspierającego. - Pułapka rentowa obecnie jest jeszcze większym zagrożeniem eliminacji tych osób z rynku pracy, bo część osób otrzymujących nowe świadczenie może być zniechęcona do podjęcia, a nawet utrzymania pracy. Naturalnie, istotne jest przyjrzenie się kosztom likwidacji pułapki rentowej dla budżetu państwa. Z naszych wyliczeń wynika, że może to być około 280 mln rocznie. Ale trzeba pamiętać, że już przy 10 tys. nowych pracowników z niepełnosprawnością na rynku te koszty zwrócą się do budżetu państwa. To jest argument, który mam nadzieję przekona rząd – mówi Przemysław Żydok w wywiadzie dla Prawo.pl.
Czytaj również: Kiedy dodatek dopełniający do renty socjalnej będzie mniejszy>>
Wysokie progi dochodowe
Zapytaliśmy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o plany w tym obszarze. Z udzielonej nam odpowiedzi wynika, że resort pracy nie prowadzi obecnie prac legislacyjnych w celu zniesienia pułapki rentowej. - Zawieszanie lub zmniejszanie świadczeń emerytalno-rentowych w związku z osiąganiem dochodów jest istotnym elementem systemu ubezpieczeń społecznych. Mechanizm ten wynika z zasady, że świadczenia te stanowią ekwiwalent utraconych zarobków osób ubezpieczonych – odpowiedziało nam MRPiPS.
W przypadku przekroczenia ustalonych progów dochodowych świadczenie jest odpowiednio zmniejszane lub zawieszane. Od 1 stycznia 2022 r. zasady dla rencistów socjalnych i rencistów niezdolnych do pracy są takie same. Obecne limity przychodów wynoszą:
- 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia (od 1 grudnia 2024 r. – 5713,20 zł) – przekroczenie skutkuje zmniejszeniem świadczenia,
- 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia (od 1 grudnia 2024 r. – 10610,20 zł) – przekroczenie skutkuje zawieszeniem świadczenia.
- Nie są planowane zmiany tych przepisów, ponieważ progi dochodowe uznawane są za wysokie w stosunku do wynagrodzeń oraz wysokości świadczeń emerytalno-rentowych – zaznacza resort pracy.
Czytaj w LEX: Renta z tytułu niezdolności do pracy - komentarz praktyczny >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.