Wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych niepełnosprawnych politycy PiS zapowiedzieli podczas niedzielnej konwencji wyborczej w Krakowie.

Finansowanie programu

- W ostatnich dniach zostały podjęte bardzo ważne decyzje. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu zadecydował, że ustawa o podatku handlowym, którą wdrożyliśmy 3 lata temu, była prawidłowa. Progi, które tam określiliśmy, były prawidłowe. Dlatego w tej ustawie jest ponad miliard złotych, do których możemy sięgnąć - wyjaśnił premier.

Polska wygrała w Sądzie UE sprawę przeciwko Komisji Europejskiej w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej. Dzięki temu Polska będzie mogła pobierać podatek handlowy, który dotychczas był zawieszony. Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakładała wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

 


Drugim źródłem - jak dodał premier - będzie Solidarnościowy Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Funkcjonuje on od stycznia b.r.; jest zasilany z części składki na Fundusz Pracy (0,15 proc. podstawy wymiaru składki) i z daniny solidarnościowej od osób zarabiających ponad milion złotych rocznie, w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych za rok podatkowy.

 

Morawiecki zaznaczył, że obecny rząd już o około 4 mld zł podniósł wydatki na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Dodał jednak, że takie osoby potrzebują jeszcze dalej idącego wsparcia. - Chcemy zrobić taki krok, jaki wcześniej nie był zrobiony przez nikogo. Chcemy przeznaczyć 500 zł miesięcznie dla każdej takiej osoby, niezależnie od innych kryteriów - zapowiedział premier. Jak dodał, z szacunków wynika, że z tego wsparcia będzie mogło skorzystać ponad pół miliona osób.

Czytaj też: Rząd pracuje nad nowym świadczeniem dla niepełnosprawnych >>>