Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .



Znaleziska na placu budowy

W razie odnalezienia niewybuchów należy powiadomić odpowiednią jednostkę wojskową, która na danym terenie zajmuje się ich zabezpieczeniem i rozbrojeniem oraz zapewnić ochronę ludzi przez policję.

Jeżeli natrafi się na szczątki ludzkie, co również się zdarza, powinno się przede wszystkim zawiadomić najbliższą jednostkę policji, która następnie poinformuje właściwą terenowo prokuraturę, a w razie potrzeby następnie sprawa zostanie przekazana innym właściwym organom.

W przypadku odnalezienia w trakcie prowadzenia robót budowlanych lub ziemnych przedmiotu, co do którego zachodzi podejrzenie, że jest on zabytkiem, należy zabezpieczyć znalezisko oraz miejsce jego odnalezienia, zaprzestać wszelkich prac mogących uszkodzić odnaleziony przedmiot oraz niezwłocznie powiadomić wojewódzkiego konserwatora zabytków lub wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Kwestię tą reguluje ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - dalej u.o.z.o.z., a niedopełnienie obowiązków w tym zakresie grozi odpowiedzialnością karną.

Artykuł 115u.o.z.o.z. stanowi bowiem, iż kto niezwłocznie nie powiadomił wojewódzkiego konserwatora zabytków lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta) albo dyrektora urzędu morskiego o odkryciu w trakcie prowadzenia robót budowlanych lub ziemnych przedmiotu, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem, a także nie wstrzymał wszelkich robót mogących uszkodzić lub zniszczyć znaleziony przedmiot i nie zabezpieczył, przy użyciu dostępnych środków, tego przedmiotu i miejsca jego znalezienia, podlega karze grzywny. W razie popełnienia powyższego wykroczenia można ponadto orzec nawiązkę do wysokości dwudziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia na wskazany cel społeczny związany z opieką nad zabytkami.

Taka sama sankcja dotyczy przypadków odnalezienia przedmiotu, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem archeologicznym i nie powiadomienia o tym fakcie wskazanych wyżej organów. Przy czym zabytek to zgodnie z ustawą nieruchomość lub rzecz ruchomą, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową, natomiast zabytek archeologiczny to zabytek nieruchomy, będący powierzchniową, podziemną lub podwodną pozostałością egzystencji i działalności człowieka, złożoną z nawarstwień kulturowych i znajdujących się w nich wytworów bądź ich śladów albo zabytek ruchomy, będący tym wytworem. Odrębnej regulacji prawnej podlegają natomiast znaleziska w postaci kopalnych szczątków roślin lub zwierząt.


Znalezienie kopalnych szczątek roślin i zwierząt

Ustawodawca w art. 122 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody - dalej u.o.p. nakłada na odkrywców kopalnych szczątków roślin lub zwierząt obowiązek niezwłocznego powiadomienia regionalnego dyrektora środowiska, w braku takiej możliwości właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W przypadku, gdy informacja została przekazana wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta jest on obowiązany niezwłocznie przekazać to zawiadomienie regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska.

Obowiązek informacji spada na odkrywców, czyli osoby, które bezpośrednio dokonują znaleziska. W związku z tym ewentualna odpowiedzialność karna również będzie dotyczyć osób bezpośrednio dokonujących znaleziska, a nie na przykład osób, której później o takim fakcie się dowiedziały. W przypadku procesu inwestycyjnego, będzie chodziło tu najczęściej o pracownika/robotnika dokującego czynności na placu budowy, przy czym mając na uwadze organizację pracy na placu budowy oraz obowiązki poszczególnych uczestników procesu budowlanego wynikające z ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - dalej pr. bud., w praktyce obowiązek ten w głównej mierze ciążyć będzie na kierowniku budowy lub kierowniku robót, który jako osoba odpowiedzialna za przebieg prac i zdarzenia mające miejsce na placu budowy, po powzięciu informacji o znalezisku winien podjąć stosowne czynności formalne i faktyczne.

Odpowiedzialność inwestora, czy projektanta będzie w tym przypadku ograniczona, jeżeli nie w ogóle wyłączona. Należy bowiem w tym zakresie zwrócić uwagę na wskazany w ustawie termin „niezwłocznie", który co do zasady wyklucza odpowiedzialność inwestora i projektanta. Określenie niezwłocznie jest interpretowane jako „bez zbędnej zwłoki". Przerzucanie odpowiedzialności pomiędzy poszczególnymi podmiotami wywołuje taką zbędną zwlokę, co za tym idzie wyklucza odpowiedzialność inwestora i projektanta. Chyba, że dokonaliby odkrycia osobiście, lub odkrycie byłoby
dokonane w ich obecności.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .