Pytanie:
Jeżeli na etapie budowy część korytarza komunikacji ogólnej zostanie włączona do powierzchni mieszkania, czy taka zmiana będzie kwalifikować się jako zmiana istotna względem zatwierdzonego projektu budowlanego?
Sprawa dotyczy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami i garażem podziemnym.

Odpowiedź:
Włączenie części korytarza komunikacji ogólnej do powierzchni mieszkania stanowi istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 36a ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane - dalej pr. bud., istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

Natomiast, zgodnie z art. 36a ust. 5 pr. bud., nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
3) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
4) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
5) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.
Opisana w pytaniu zmiana w zatwierdzonym projekcie budowlanym dotyczy zmiany sposobu użytkowania korytarza komunikacji ogólnej na część mieszkalną. W związku z tym mamy tu do czynienia ze zmianą zamierzonego sposobu użytkowania części obiektu budowlanego (art. 36a ust. 5 pkt 6 pr. bud.), a więc istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego.