Podczas spotkania uczestnicy i zaproszeni goście rozmawiali m.in. o efektach realizacji przez Polskę postanowień Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Reguluje ona międzynarodowy handel okazami niektórych gatunków zwierząt i roślin, ich rozpoznawalnymi częściami i produktami pochodnymi.

Organem zarządzającym odpowiedzialnym za realizacje postanowień Konwencji CITES jest Minister Środowiska. Polska implementując postanowienia CITES i realizując przepisy UE w tym zakresie, przyczynia się do ochrony dziko żyjących populacji roślin i zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem, jak również zrównoważonego korzystania z ich zasobów oraz minimalizowania wpływu nielegalnego handlu na ich populacje.

W 2015 r. wydano w Polsce łącznie 422 zezwolenia na import i (re)eksport okazów gatunków CITES, w tym 359 zezwoleń importowych - głównie na produkty ze skóry gadów, na żywe koralowce oraz trofea łowieckie oraz 63 zezwolenia (re)eksportowe - w głównej mierze na kawior ryb jesiotrowatych.

Szacuje się, że nielegalny handel gatunkami zagrożonymi wyginięciem - CITES jest jednym z najbardziej dochodowych rodzajów przestępstw. W obrocie znajdują się żywe rośliny i zwierzęta, ich części i produkty pochodne, a także żywność, wyroby skórzane, wyroby z drewna, pamiątki turystyczne i leki. Niekontrolowana eksploatacja roślin i zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem oraz nieograniczony międzynarodowy handel ich okazami przyczyniłyby się do ich całkowitej zagłady w stosunkowo krótkim czasie.

Konferencja „Zero tolerancji dla nielegalnego handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem” zorganizowana została 6 czerwca 2016 r. przez Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS.

Źródło: www.mos.gov.pl, stan z dnia 8 czerwca 2016 r.