Czy art. 95 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych obliguje zamawiającego do zamieszczania ogłoszeń o udzieleniu zamówienia w Biuletynie Zamówień Publicznych dla zamówień udzielanych na podstawie art. 62 ust. 1 i pozostałych o wartości szacunkowej powyżej 14 000 euro, dla których nie ma obowiązku zamieszczania ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych?


Stosownie do treści art. 95 ust. 1 p.z.p. zamawiający ma obowiązek zamieszczenia ogłoszenia o udzieleniu zamówienia w Biuletynie Zamówień Publicznych.


Zgodnie z brzmieniem art. 95 ust. 1 p.z.p., jeżeli wartość zamówienia lub umowy ramowej jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, zamawiający niezwłocznie po zawarciu umowy w sprawie zamówienia publicznego albo umowy ramowej zamieszcza ogłoszenie o udzieleniu zamówienia w Biuletynie Zamówień Publicznych.

Z powyższego zapisu wynika zatem wprost, iż zamawiający jest zobligowany do zamieszczenia ogłoszenia o udzieleniu zamówienia publicznego w BZP, a co za tym idzie nie pozostaje powyższa czynność w sferze jego ewentualnej chęci lub jej braku. Ustawodawca użył bowiem sformułowania, zgodnie z którym "zamawiający... zamieszcza ogłoszenie o udzieleniu zamówienia w Biuletynie Zamówień Publicznych", nie zaś "zamawiający może zamieścić ogłoszenie".
Obowiązek publikacji dotyczy wyłącznie zamówień już udzielonych i powstaje wraz z zawarciem umowy. Ustawodawca nie określił jednakże precyzyjnie terminu, w którym ma nastąpić zamieszczenia w BZP. Wskazał on jedynie, że powinno to nastąpić niezwłocznie po zawarciu umowy. Wątpliwości nie pojawią się zatem w sytuacji, w której zamawiający zamieści ogłoszenie w dniu, w którym umowa została zawarta. Jednakże już w pozostałych przypadkach zamawiający powinien wykazać, iż zwłoka nastąpiła z powodów obiektywnych i ogłoszenie zostało zamieszczone najszybciej jak było to możliwe.

Ponadto zwrócić należy uwagę, iż przedmiotowy obowiązek jest niezależny od trybu, w którym zostało udzielone zamówienie. Dotyczy on zarówno tych postępowań, w których zamówienia udzielano w trybie z ogłoszeniem, jak i wszystkich pozostałych, w tym w trybie z wolnej ręki.

Obowiązek publikacji nie dotyczy natomiast informacji o unieważnionych postępowaniach.

Na marginesie jedynie należy zwrócić uwagę, iż z uwagi na fakt, że ogłoszenie ma charakter informacyjny, to niedopełnienie obowiązków związanych z jego zamieszczeniem w BZP nie pociąga za sobą skutków związanych z postępowaniem, np. nieważności zawartej umowy.