Pytanie:
Czy podmiot prowadzący instalację służącą do oczyszczania ścieków może jednocześnie prowadzić działalność w zakresie unieszkodliwiania odpadów płynnych, przy założeniu, że nie wymaga to żadnych przeróbek czy modernizacji?

Odpowiedź:

W mojej ocenie, jeżeli przepustowość oczyszczalni określona pozwoleniem wodnoprawnym jest wyższa niż jej obciążenie, to zakład może unieszkodliwiać odpady płynne w tej instalacji, jeśli uzyska zezwolenie na unieszkodliwianie odpadów w instalacji.

Uzasadnienie:

W mojej ocenie zakład może wykorzystać zapas przepustowości w ciągu technologicznym oczyszczani i unieszkodliwiać w niej odpady płynne przy zastosowaniu tych samych urządzeń i procesów, które są wykorzystywane w procesie oczyszczania ścieków. Proces oczyszczania ścieków pasuje do opisu niektórych procesów unieszkodliwiania odpadów. Dlatego, w mojej ocenie, zakład może wystąpić o wydanie zezwolenia na unieszkodliwianie odpadów płynnych, w trybie art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21). W konsekwencji, w zależności od parametrów technicznych instalacji, może się okazać, że będzie to wymagało uzyskania pozwolenia zintegrowanego.
Jednakże jest to moja opinia, część specjalistów uznaje, że oczyszczalnia ścieków nie może być jednocześnie instalacją unieszkodliwiania odpadów (płynnych), chociaż w praktyce, wiele oczyszczalni, obok pozwolenia wodnoprawnego, posiada zezwolenia na unieszkodliwianie odpadów płynnych, jeżeli udowodni, że unieszkodliwianie odpadów w instalacji do oczyszczania ścieków jest możliwe bez jej modernizacji czy przeróbek. O tym, czy faktycznie takie zezwolenie na przetwarzanie odpadów zostanie udzielone, decyduje organ je wydający.