Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy można skorzystać ze zwolnienia z opłat za pobór wody zawartego w art. 294 pkt 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś., jeżeli energia pobranej wody podziemnej będzie służyć chłodzeniu a nie ogrzewaniu?

Zazwyczaj geotermia polega na pobieraniu ciepła z gruntu (w celach grzewczych).

Zatem czy można zaliczyć do geotermii proces odwrotny polegający na pobraniu zimnej wody podziemnej w celu wykorzystania jej "zimna" i ochłodzenia cieczy chłodzącej (krążącej w wymienniku ciepła), a następnie odprowadzenie cieplejszej wody (ale nieprzekraczającej 26 stopni C i o niezmienionym składzie chemicznym) do warstwy wodonośnej, z której została pobrana?


Odpowiedź:

Zgodnie z art. 294 pkt 4 p.o.ś., zwolniony z opłat jest pobór wody na potrzeby funkcjonowania pomp cieplnych oraz geotermii, wykorzystujących energię wody podziemnej, pod warunkiem zwrotu do wód podziemnych takiej samej ilości wody co najmniej nie gorszej jakości.


Analizując dostępne definicje geotermii, niestety moim zdaniem proces odwrotny, tj. wykorzystanie wody podziemnej do chłodzenia nie mieści się w ww. zwolnieniu z opłat w części dotyczącej geotermii. Jednak geotermia utożsamiana jest z wytwarzaniem energii w postaci ciepła, a nie z chłodnictwem. Geotermia ściśle kojarzy się z ciepłem, energią cieplną zgromadzoną we wnętrzu Ziemi.


Mając natomiast na uwadze typowe zastosowania pomp ciepła w chłodnictwie (np.: chłodziarki, zamrażarki, chłodnie), klimatyzacji (np.: chłodzenie pomieszczeń) i ciepłownictwie (np.: ogrzewanie pomieszczeń i wody), uważam, że wykorzystanie wody w celu pompach cieplnych w celu chłodzenia powinno być z opłat z tytułu poboru wody zwolnione i mieści się w ww. zwolnieniu z opłat w części dotyczącej pomp ciepła. Jednak wymiennik ciepła, pomimo tej samej funkcji, trudno uznać za pompę ciepła i tu jest problem z kwalifikacją do zwolnienia.

W rzeczywistości z logicznego punktu widzenia opisana sytuacja w pytaniu powinna również znaleźć się w wykazie zwolnień z opłat za pobór wody, wymieniona wprost - bezpośrednio. Ewentualne oddziaływania na środowisko wodno-gruntowe i jakość wody jest w obydwu przypadkach zbliżone i nieistotne. Warto ten temat zasygnalizować przy kolejnych zmianach p.o.ś. w części dotyczącej opłat z tytułu korzystania ze środowiska.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.