Spółka zaskarżyła decyzję organu, na podstawie której musiała uregulować zobowiązanie podatkowe wynoszące ponad milion złotych. Jednocześnie wniosła o wstrzymanie wykonania spornego rozstrzygnięcia. W piśmie wskazała, że nie posiada środków trwałych ani oszczędności i nie ma możliwości prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto spółka zwróciła uwagę, że kwota zobowiązania podatkowego jest znaczna a skutki decyzji będą trudne do odwrócenia.
Wykonanie decyzji nie zostało wstrzymane
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. Uznał bowiem, że spółka nie uprawdopodobniła zajścia niebezpieczeństwa znacznej szkody, trudnych do odwrócenia skutków i nie wykazała swojej trudnej sytuacji finansowej. Przedstawiona przez nią sytuacja nie znalazła również potwierdzenia w dołączonych dokumentach. Sąd zwrócił uwagę, że spółka prowadzi działalność gospodarczą w niebagatelnym rozmiarze. Natomiast strata wynikająca z zeznań podatkowych nie oznaczała braku środków finansowych. Ponadto spółka nie wystąpiła do swoich udziałowców o dokapitalizowanie w postaci pożyczki, choć taką możliwość dawała jej umowa spółki. Nie zakończyło to sporu, ponieważ spółka wniosła zażalenie.
Czytaj także: NSA: Wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji musi być poparty dowodami >>>
Sąd wyjaśnił, jak rozumieć przesłanki
Sprawą zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, który wskazał, że zgodnie z art. 61 par. 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji w całości lub w części, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. NSA podkreślił, że niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody nie musi mieć charakteru materialnego. W przesłance tej chodzi o taką szkodę, która nie będzie mogła zostać zrekompensowana wskutek zwrotu wyegzekwowanego świadczenia, a także nie będzie możliwe przywrócenie rzeczy do pierwotnego stanu. Z kolei trudne do odwrócenia skutki oznaczają prawne lub faktyczne skutki egzekucji, które raz zaistniałe powodują na tyle istotną lub trwałą zmianę rzeczywistości, że powrót do stanu poprzedniego może nastąpić tylko po dłuższym czasie lub przy stosunkowo dużym nakładzie sił i środków.
Czytaj w LEX: Wstrzymanie wykonania decyzji w postępowaniu kasacyjnym > >
Cena promocyjna: 224.25 zł
|Cena regularna: 299 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 221.26 zł
Wskazane przez spółkę skutki egzekucji nie były nadzwyczajne
Wbrew argumentacji skarżącej, sąd administracyjny nie jest jednak związany tymi przesłankami. Wstrzymanie wykonania decyzji jest bowiem fakultatywne. Tym samym nawet w przypadku stwierdzenia zajścia wskazanych wyżej niebezpieczeństw, sąd administracyjny może w ramach prawem dopuszczalnego uznania odmówić ochrony tymczasowej. NSA uznał, że powołane przez spółkę okoliczności nie spełniły żadnej z przesłanek wstrzymania wykonania decyzji. Skarżąca wskazała na typowe, a nie nadzwyczajne, skutki egzekucji świadczenia pieniężnego wiążące się z utratą majątku. Sąd podkreślił, że ochrona tymczasowa nie służy zabezpieczeniu przed jakimikolwiek skutkami wykonania decyzji, lecz jedynie przed takimi, których nie można byłoby naprawić w razie ewentualnego uwzględnienia skargi. Spółka nie wykazała też, że nie ma możliwości prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto z przekazanych przez nią danych wynikało, że osiąga wysokie przychody oraz posiada znaczące zapasy w postaci towarów. Mając powyższe na uwadze, NSA oddalił zażalenie.
Postanowienie NSA z 31 stycznia 2025 r., sygn. akt I FZ 281/24
Sprawdź w LEX: Wstrzymanie wykonania decyzji w przedmiocie stwierdzenia nieważności innej decyzji > >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.