Właściciel nieczynnego składowiska chce wydobyć z jego części odpady i zwałować je w innej części nieczynnego składowiska.
Jakie działania administracyjne są wymagane w takiej sytuacji?
Czy dopuszczalne jest przemieszczanie odpadów na nieczynnym składowisku z jednej części na drugą?
Odpowiedź:
Postępowanie dotyczące zamknięcia składowiska odpadów zostało uregulowane przepisami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243) - dalej u.o. Zgodnie z tymi przepisami proces taki wszczyna się na wniosek zarządzającego składowiskiem.
Wydanie decyzji przez właściwy organ powinno zostać poprzedzone kontrolą takiego składowiska przeprowadzoną przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Decyzja wyrażająca zgodę na zamknięcie składowiska odpadów wydana przez właściwy organ powinna określać techniczny sposób zamknięcia składowiska, datę zaprzestania przyjmowania odpadów do składowania (tj. datę zamknięcia składowiska), harmonogram działań związanych z rekultywacją składowiska odpadów oraz sposób sprawowania nadzoru nad zrekultywowanym składowiskiem odpadów. Data zaprzestania przyjmowania odpadów na składowisku nie może być późniejsza niż 3 miesiące od dnia doręczenia decyzji o zgodzie na zamknięcie składowiska odpadów.
Wyżej opisana procedura ma na celu zamknięcie czynnego składowiska i w konsekwencji – zaprzestania jego eksploatacji w celu przeprowadzenia rekultywacji i ponownego zagospodarowania.
Zakładam, że w przedmiotowej sytuacji zarządzający składowiskiem, jeszcze przed przeprowadzeniem działań rekultywacyjnych chce z już zamkniętego (na mocy decyzji administracyjnej) składowiska wydobyć odpady w celu ich dalszego przemieszczenia.
Wydobycie odpadów z zamkniętego składowiska powodować również będzie wytwarzanie odpadów. W takiej sytuacji, zgodnie z przepisami u.o. dotyczącymi obowiązków wytwórców odpadów niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na wytworzenie odpadów. Pozwolenie takie wydaje się na wniosek o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów spełniający wymagania art. 18 u.o. w zw. z art. 184 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.).