Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.






Mam pytanie dotyczące konieczności uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Do starosty zgłosił się przedstawiciel towarzystwa militarnego z zapytaniem, czy na wydobycie czołgu z dna cieku wodnego (rzeki) wymagane jest pozwolenie wodnoprawne. Z przekazanych informacji wynika, że po przeprowadzonych oględzinach (przy użyciu specjalistycznego sprzętu do wykrywania metalu oraz historii przedmiotowego miejsca) najprawdopodobniej pod dnem rzeki znajduje się wrak czołgu z czasów II wojny światowej.

Czy na przeprowadzenie prac związanych z wydobyciem z rzeki wraku tego pojazdu wymagane byłoby pozwolenie wodnoprawne? Wydawałoby się, że nie ma konieczności uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na dokonanie takiej czynności, bo będzie ona jednorazowa i nie będzie w późniejszym czasie oddziaływać na środowisko, ale z drugiej strony skoro na wykonanie przejścia (przewiertu) pod dnem rzeki wymagane jest pozwolenie, to w przypadku gdy prace związane z wydobyciem wraku czołgu spod dna rzeki – co spowoduje rozkopanie dna, a być może także i skarp rzeki – pozwolenie takie również może być wydawane.

W przypadku konieczności uzyskania pozwolenia – jaka podstawa prawna byłaby odpowiednia do wydania takiej decyzji? Może art. 122 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 37 pkt 7 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) – dalej pr. wod. jako wydobywanie z wody "innych materiałów", a może art. 122 ust. 2 pkt 2 pr. wod. jako "wykonywanie innych robót"?

Jest jeszcze art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. d pr. wod., który mówi, że przepisy ustawy dotyczące urządzeń wodnych stosuje się do robót w wodach oraz innych robót, które mogą być przyczyną zmiany naturalnych przepływów wód?

Tylko pod jaki pkt z art. 122 pr. wod. można zakwalifikować te "roboty w wodach"? Czy może to być art. 122 ust. 2 pkt 2 pr. wod.?


Odpowiedź:

Tak jak zauważono w pytaniu, wydobycie czołgu z rzeki będzie niełatwym zadaniem wymagającym niewątpliwie zastosowania ciężkiego sprzętu, a to może wymagać wykonania specjalnego podejścia dla tego sprzętu zmieniającego brzeg rzeki i wymagającego po zakończeniu prac przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania prac naprawczych.

Również w dnie rzeki mogą powstać uszkodzenia wymagające wykonania określonych prac naprawczych. Dodatkowo, należałoby przeanalizować warunki przepływu wód powodziowych i pod tym kątem wyznaczyć w pozwoleniu wodnoprawnym najkorzystniejszy termin dla przeprowadzenia powyższych prac. Podstawę do wydania przedmiotowej decyzji będzie stanowił art. 122 ust. 1 pkt 3 pr. wod. tak jak na wykonanie urządzeń wodnych w związku z art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. d pr. wod. – roboty w wodach, do których przepisy ustawy dotyczące urządzeń wodnych stosuje się odpowiednio.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.