Art. 72 ust. 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 2013, poz.1235 ze zm.) – dalej: ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku, daje inwestorowi podstawy do wydłużenia terminu, w jakim po nabyciu ostatecznej decyzji środowiskowej jest obowiązany wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji następczej określonej w art. 72 ust. 1 ww. ustawy. Może to nastąpić m.in. z uwagi na etapową realizację przedsięwzięcia.


Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach określa środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia. Zgodnie z art. 71 ust. 1 decyzja wymagana jest dla dwóch kategorii przedsięwzięć – mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Przedsięwzięcia należące do obu ww. kategorii zostały wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397) - dalej r.p.o.ś. Postępowanie w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, które może mieć miejsce w ramach postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej, służy weryfikacji wszystkich potencjalnych zagrożeń ze strony przedsięwzięcia dla środowiska, w wyniku czego wydana decyzja może formułować rozwiązania eliminujące te zagrożenia. Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 13 grudnia 2012 r. sygn. II OSK 1483/11 (Lex nr 1367291), decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach ma charakter „rozstrzygnięcia wstępnego” względem przyszłego zezwolenia na realizację konkretnego przedsięwzięcia inwestycyjnego i pełni wobec niego funkcję prejudycjalną”. Art. 72 ust. 1 ustawy zawiera katalog decyzji, przed których uzyskaniem konieczne jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Uzyskaną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach należy dołączyć do wniosku o wydanie decyzji ze wskazanego powyżej katalogu.


Złożenie wniosku zostało obwarowane przez ustawodawcę terminem, poprzez wskazanie, iż podmiot chcący ubiegać się o tzw. decyzję następczą powinien złożyć wniosek w terminie 4 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna. Zgodnie z art. 16 k.p.a. ostateczne są decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Za ostateczną w omawianym przypadku będzie zatem należało uznać decyzję środowiskową wydaną przez organ I instancji, od której żadna uprawniona strona nie odwołała się w ustawowym terminie, bądź decyzję organu II instancji kończącą postępowanie poprzez utrzymanie decyzji organu I instancji w mocy, bądź orzekającą co do meritum w całości lub w części.

Pełna treść artykułu pt. Etapowa realizacja inwestycji może być powodem wydłużenia ważności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dostępna jest w serwisie ABC Środowisko>>>