Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


Zakład produkcyjny zbiera wody deszczowe z zanieczyszczonego, utwardzonego terenu i po oczyszczeniu w separatorze odprowadza do szczelnego zbiornika.

Czy nadmiar tych wód możemy wywozić na oczyszczalnię komunalną?

Jeśli tak, to czy konieczna jest umowa z oczyszczalnią na ich oczyszczanie?


Odpowiedź:

Trudno udzielić jednoznaczne stanowisko na tak zadane pytanie. Decyzja w tej kwestii zależy od władającego zbiorczym systemem gminnym zakończonym oczyszczalnią, czyli przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.


Wówczas taką sytuację należałoby przede wszystkim ocenić w kontekście obowiązującego systemu prawnego wynikającego z ustawy z dnia 7 czerwca 2001 o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858, z późn. zm.) – dalej u.z.w.o.ś. Nie wiadomo, czy na terenie tej gminy istnieje system ogólnospławny zbierający różne rodzaje ścieków powstających w obrębie obszaru tej gminy, w tym także ścieki opadowe. Jeżeli zaś istnieje system rozdzielczy, który zbiera tylko ścieki opadowe, to wspomniana oczyszczalnia może nie przyjąć cudzych ścieków opadowych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 u.z.w.o.ś., zabroniono bowiem wprowadzania opadowych i wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej, która generalnie służy do przyjmowania ścieków o innym charakterze. Należy ponadto wyjaśnić, iż przedsiębiorstwo może mieć na uwadze to, że przyjmowane do kanalizacji zbiorczej dodatkowe wody opadowe mogą wpłynąć na procesy zachodzące we własnej oczyszczalni. Tym samym utrudnione może być osiągnięcie wymaganego stopnia redukcji zanieczyszczeń w ściekach komunalnych wprowadzanych do środowiska, co grozić może niedotrzymaniem warunków własnego pozwolenia wodnoprawnego oraz płaceniem kar administracyjnych. Zatem decyzja w tej sprawie leży po stronie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego. Jeżeli wyrazi zgodę na przyjęcie dowożonych wód opadowych, to czynność taka powinna być usankcjonowana w drodze umowy zawartej na podstawie art. 6 u.z.w.o.ś.


Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.