Czy art. 39 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. zabraniający wprowadzania ścieków do wód stojących ma zastosowanie przy wprowadzaniu ścieków do stawów?


Czy istotne w świetle tego przepisu jest to, czy staw zlokalizowany jest na nieruchomości wprowadzającego oraz czy oddziałuje na nieruchomości sąsiednie?


Czy w świetle powyższego zapisu istotny jest rodzaj odprowadzanych ścieków (tzn. wody opadowe i roztopowe, wody z płukania odżelaziaczy, ścieki przemysłowe biologicznie rozkładalne)?


Odpowiedź:

Z powodu dość ogólnikowych informacji podanych w pytaniu sprawę należy przeanalizować na gruncie obowiązujących definicji wynikających z pr. wod.


Zgodnie z art. 5 ust. 3 pkt 2 pr. wod., śródlądowymi wodami stojącymi są wody znajdujące się w jeziorach oraz innych naturalnych zbiornikach wodnych niezwiązanych bezpośrednio, w sposób naturalny, z powierzchniowymi wodami płynącymi. Należy ponadto zauważyć, że zgodnie z art. 5 ust. 4 pr. wod., przepisy o wodach stojących stosuje się odpowiednio do wód znajdujących się w zagłębieniach terenu powstałych w wyniku działalności człowieka niebędących stawami.


Zakaz wprowadzania ścieków (bez ich różnicowania na poszczególne rodzaje) wynikający z art. 39 ust. 1 pkt 2 lit. c pr. wod. dotyczy ww. śródlądowych wód stojących lub też wód znajdujących się w tego rodzaju zagłębieniach terenu.


W pytaniu używa się pojęcia staw, przy czym nie wiadomo, czy chodzi tu o urządzenie wodne (zdefiniowane w art. 9 ust. 1 pkt 19 lit. c pr. wod.), tj. celowo wykonane przez człowieka i służące do określonych celów np. hodowli ryb, oczyszczania ścieków, rekreacji.


Jeżeli w analizowanej sprawie mamy do czynienia z takim właśnie rodzajem urządzenia, to wprowadzanie do niego ścieków, w związku z art. 31 ust. 5 pr. wod., należałoby potraktować jako wprowadzanie ścieków do "własnej" ziemi. Jeżeli korzystanie takie dotyczyłoby wprowadzania ścieków bytowych pochodzących z własnego gospodarstwa domowego w rozumieniu art. 36 ust. 1-2 pr. wod., to przypadek taki można by postrzegać jako tzw. korzystanie zwykłe, niewymagające uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.


Kwestie związane z oddziaływaniem ścieków na grunty sąsiednie należy rozważać, mając na uwadze art. 29 pr. wod. W myśl tej regulacji właściciel gruntu nie może zmieniać stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej ani kierunku odpływu ze źródeł ze szkodą dla gruntów sąsiednich, jak też nie może odprowadzać wód oraz ścieków na grunty sąsiednie.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.