Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


Spółka planuje budowę instalacji - dwa silniki gazowe o mocy ok. 2,5 MW każdy. Ścieki powstałe w wyniku utrzymania czystości w hali, w której zabudowane będą silniki, planuje odprowadzać się poprzez separator substancji ropopochodnych do kanalizacji będącej własnością innego podmiotu.

Czy spółka w takim wypadku będzie musiała uzyskać pozwolenie wodnoprawne na zrzut ścieków do kanalizacji innego podmiotu?

Czy ścieki z utrzymania czystości kwalifikują się do ścieków przemysłowych?

Czy po oczyszczeniu ich z substancji ropopochodnych w separatorze nadal klasyfikuje się je jako ścieki zawierające substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego?


Odpowiedź:

W rozumieniu art. 9 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. ściekami są wody zużyte, w szczególności na cele bytowe lub gospodarcze.


Zatem wody zużyte do utrzymania czystości hal generalnie są ściekami, które powstały na terenie zakładu w związku z jego działalnością gospodarczą. Z tych względów oceniam, że będzie to ściek mieszczący się w kategorii zdefiniowanej w art. 9 ust. 1 pkt 17 pr. wod., czyli ściek przemysłowy.


Z uwagi na fakt, że ww. ścieki będą wprowadzane do cudzej kanalizacji należałoby liczyć się z obowiązkiem wynikającym z art. 122 ust. 1 pkt 10 pr. wod., czyli uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego.


Decydujące znaczenie dla rozstrzygnięcia istnienia przedmiotowego obowiązku będzie miał przede wszystkim fakt obecności w tych ściekach substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, które określone zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2005 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego (Dz. U. Nr 233, poz. 1988, z późn. zm.). Z obowiązku tego nie zwalnia fakt, że przedmiotowe ścieki przemysłowe zostaną poddane procesom oczyszczenia na separatorze.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.