Projekt wesprze Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przeznaczając na ten cel ponad 10,4 mln zł ze środków unijnych. Umowę w sprawie unijnej dotacji podpisano w czwartek w siedzibie NFOŚiGW.

Nowe punkty zostaną wybudowane do końca 2018 roku m.in. w Jastrowiu, Kaczorach, Krajence, Krzyżu Wielkopolskim, Okonku i Pile. Systemem zagospodarowania odpadów objętych zostanie przeszło 173 tys. osób.

NFOŚiGW podał w komunikacie prasowym, że celem przedsięwzięcia jest zmniejszenie ilości odpadów komunalnych podlegających składowaniu poprzez "racjonalizację systemu gospodarki odpadami, w tym w szczególności przez zapewnienie właściwej infrastruktury do zagospodarowania odpadów".

Jak poinformowano, w ramach trzeciego naboru z unijnego działania 2.2 Gospodarka odpadami komunalnymi, Zarząd NFOŚiGW przyjął uchwałę ws. zatwierdzenia listy rankingowej dla inwestycji dotyczących wyłącznie punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), na której znalazło się 13 projektów o łącznej wartości dofinansowania ponad 42,6 mln zł.

Dla trzech projektów zakończono już kompleksową ocenę merytoryczną II stopnia; są to, poza projektem z Wielkopolski, także przedsięwzięcia Związku Gmin Zagłębia Miedziowego i Gminy Miasto Świnoujście. Kolejnych dziesięć inwestycji czeka jeszcze na zakończenie oceny merytorycznej.(PAP)

autor: Rafał Pogrzebny 

Ustawa o odpadach. Komentarz
Prof. zw.dr hab. Wojciech Radecki
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł