Pytanie
Od 1 stycznia 2014 r. wchodzą w życie nowe przepisy dot. odliczania VAT od zakupu samochodów. Będzie można odliczyć VAT od samochodów z kratką, jak ogłosiło MF. Wniosek o derogację nie zostanie bowiem rozpatrzony do tego czasu.
Czy przepisy regulują, co będzie w przypadku, gdy zapłacimy firmie leasingowej zaliczkę w styczniu 2014 r. i zawrzemy z nią umowę leasingu operacyjnego na samochód z kratką, ale dostawa tego samochodu nastąpi np. dopiero w marcu 2014 r.?
Przyjmijmy, że przed dostawą tego samochodu dla firmy leasingowej (musi ona go kupić aby wynająć) wejdą w życie przepisy zawarte we wniosku o derogację.
Czy wpłacenie przez nas zaliczki na ten samochód firmie leasingowej już w styczniu (np. zaliczka z tytułu czynszu inicjalnego) zabezpieczy przed odliczaniem VAT z tej umowy w 100%?
Czy byłoby to możliwe, ale dopiero po wprowadzeniu szczególnych przepisów przejściowych do ustawy, albo nie będzie w ogóle to możliwe z uwagi na zmianę przepisów o dacie obowiązku podatkowego, która powstaje z dniem dostawy towaru, wykonania usługi?