Zasadnicza zmiana wprowadzona ustawą z dnia 6 grudnia 2013 r.  o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasady wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych polega na tym, że tylko 2,92 proc. z pierwotnych 7, 3 proc. będzie mogła być wpłacana na dotychczasowy fundusz do OFE. Będziemy mogli zdecydować, by i ta część naszych składek była gromadzona nadal w ZUS. Te osoby, które będą chciały oszczędzać w całości w ZUS na swoją przyszłą emeryturę nie będą musiały nic robić w tym kierunku, bo ich bezczynność ZUS odczyta jako zgodę na oszczędzanie u państwowego ubezpieczyciela i ich składki w całości trafią na zusowskie konto.
Ci, którzy chcą by choć część ich  oszczędności była w II filarze muszą się pofatygować do ZUS i złożyć odpowiednie dokumenty.
14 stycznia 2014 r. zaczęło obowiązywać część przepisów regulujących zasady oszczędzania na starość. Ci, którzy będą chcieli oszczędzać nadal w otwartych funduszach emerytalnych będą musieli złożyć w ZUS specjalne oświadczenie, że wybierają taki sposób oszczędzania częścią swoich pieniędzy. Będą mieli na dopełnienie tej formalności czas od 1 kwietnia do 31 lipca.
Eksperci powszechnie krytykują to rozwiązanie jako preferujące tych, którzy chcą oszczędzać w całości w ZUS.
 
Zgodnie z art. 11 ustawy reformującej system emerytalny oświadczenie o wyborze można złożyć w formie pisemnej lub elektronicznie, za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego uwierzytelnionego kwalifikowanym certyfikatem. Z tej formy zgłoszenia nie skorzysta zatem wielu ubezpieczonych, bo takim podpisem posługują się przede wszystkim przedsiębiorcy. Można jednak będzie w tym celu skorzystać z profilu zaufanego ePUAP lub innych technologii teleinformatycznych udostępnionych bezpłatnie przez instytucje publiczne, np. ZUS. Jednak i ta ścieżka musi być poprzedzona wcześniej wizytą w ZUS w celu założenia profilu na Pupa-ie.
 
W ministerialnym rozporządzeniu będzie określony wzór oświadczenia, który będzie dostępne w każdej jednostce ZUS i  Internecie na stronie www.zus.pl, www.mpips.gov.pl, www.knf.gov.pl . Z oświadczenia ma jasno wynikać, że ubezpieczony chce, aby jego składka była przekazywana do OFE, którego jest członkiem. Będzie można przy tej okazji zmienić OFE, o czym ZUS będzie musiał powiadomić instytucję finansową. Trzeba jednak pamiętać, że taka zmiana wymaga podpisania umowy z nowym OFE. Jeśli o tym zapomnimy, składka nadal będzie trafiała do starego OFE.

 

14 stycznia weszła w życie najważniejsza zmiana dla instytucji finansowych: aż do końca lipca, czyli do końcowej daty podjęcia przez nas decyzji, czy pozostajemy w OFE czy oszczędzamy w całości w ZUS, OFE nie mogą się reklamować. Reżim jest bardzo surowy, bo ustawa zabrania publikacji informacji choćby sugerujących, że reklama odnosi się do funduszy. Kara na naruszenie zakazu wynosi od jednego do trzech milionów. Będzie nakładana w formie decyzji administracyjnej z rygorem natychmiastowej wykonalności. Zakaz dotyczy nie tylko OFE, ale także innych firm działających na ich rzecz.