Zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz był pytany na konferencji w praskim Centrum Kreatywności Targowa, kiedy miasto w swoich lokalach komunalnych wymieni piece potocznie nazywane "kopciuchami". "Do końca przyszłego roku" - odpowiedział Olszewski.

Dopytywany, czy do tego czasu miasto wymieni wszystkie piece, odpowiedział, że ratusz zakłada, że zostaną mu lokale, które będą do końca przyszłego roku wyłączone z eksploatacji.

Według stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, w Warszawie jest co najmniej 1934 miejskich lokali ogrzewanych piecami na węgiel lub inne paliwa stałe. Jednak Olszewski powiedział, że nie są to prawdziwe dane.

Przedstawiciele ruchów miejskich zaapelowali do stołecznych urzędników o wymianę pieców w lokalach znajdujących się w zasobach stołecznego ratusza. Domagają się, aby wymiana pieców była dla miasta priorytetem. Prezes stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jan Mencwel poinformował, że stowarzyszenia zebrały dane o "kopciuchach" w trybie dostępu do informacji publicznej z dzielnicowych oddziałów Zakładu Gospodarki Nieruchomościami. Mencwel przedstawił mapę "kopciuchów", która została stworzona na podstawie tych danych.

Stołeczny ratusz podkreśla, że Warszawa oraz gminy metropolii wspólnie walczą z zanieczyszczeniami powietrza. Zdecydowana większość spośród 39 gmin współtworzących metropolię warszawską zdecydowała się na realizację programu wsparcia mieszkańców w prowadzeniu inwestycji polegających na modernizacji lub wymianie źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne.

Mieszkańcy - jak podaje ratusz - w ramach programów realizowanych w poszczególnych gminach metropolii mogą otrzymać dofinansowania pokrywające od 25 proc. do nawet 80 proc. kosztów inwestycji.

Oprócz wsparcia wymiany pieców na paliwa stałe (np. węgiel) na bardziej ekologiczne gazowe, gminy finansują także projekty polegające na montażu urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE), np. pompy ciepła czy układy solarne. Szczegóły dotyczące wysokości oraz form wsparcia dostępne są w urzędach oraz na stronach internetowych gmin.(PAP)